Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nulový odpad: Práce s občany, edukace a motivace

| autor: Hana Tomášková0

odpady22.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

V odpadovém hospodářství je spolupráce obce s občany klíčová. Aby občané byli motivovaní k předcházení vzniku odpadu a třídění, musí pochopit, jakým způsobem funguje odpadového hospodářství a kam a proč v této oblasti obec směřuje.

Dostatek informací a alespoň základní přehled zpravidla vede k vyšší aktivitě občana, který zároveň může přicházet s novými podněty vedoucími k efektivnějšímu nakládání s odpady. Systém tak přináší větší spokojenost občanů a lepší výsledky obce.

Komunikované informace:

Základní přehled o fungování odpadového hospodářství včetně prezentace dat

Občany je třeba informovat o produkci odpadu v rámci obce v porovnání s průměrem v ČR a EU, seznámit je s náklady na svoz a likvidaci odpadu. Prezentace by měla průběžně, nicméně v pravidelných intervalech, zobrazovat hodnoty například: produkce komunálního odpadu na obyvatele (kg), množství odpadu odevzdaného občany na sběrném místě (t), míra třídění komunálního odpadu (%), změn trendu produkce odpadu (pokles/růst).

Forma: na webových stránkách obce, na sociálních sítích, v obecním zpravodaji, pomocí přednášek, článků, osvětových akcí i interaktivních činností

Informace týkající se odpadového hospodářství by měly být publikovány v obecních zpravodajích. V řadě obcí funguje pravidelná rubrika, kde jsou prezentovány informace o nakládání s odpadem, o možnostech třídění odpadu v obci a snižování množství produkovaného odpadu, cirkulární ekonomice apod. Konkrétní data z obce pak mohou být dobrým podnětem pro zvýšení aktivity občanů v této oblasti.

Práce s dětmi

Pro mnohé může být překvapením, že vzdělávání dětí v oblasti nakládání s odpady přináší velmi dobré výsledky. Děti významným způsobem ovlivňují dění v rodinách a mohou příznivě působit na chování nejen rodičů.

Forma: diskuse ve školách, školkách, v rámci zájmových aktivit, soutěže, osvětové akce přizpůsobené dané věkové skupině, leporela, pexesa, omalovánky apod. s danou tématikou.

Práce na předcházení vzniku odpadů a navyšování třídění

V oblasti prevence vzniku odpadu a zvýšení míry třídění je možné propojit osvětovou a motivační činnost obce. Edukace by měla podporovat aktivní zájem občanů o navyšování třídění za současného snižování celkové produkce odpadu.

V případě využití systému PAYT (zaplať za to, co vyprodukuješ) lze využít adresné třídění a motivovat domácnosti výší poplatku dle množství vyprodukovaného odpadu. Systém snižuje zátěž obecního rozpočtu především v závislosti na zisku z vytříděného odpadu.

Aby bylo možné zvýhodnit občany, kteří produkují minimální množství odpadů, musí mít obec přístup k datům nejen o tříděném, ale také o směsném komunálním odpadu. Využít lze evidenční systémy s QR kódem nebo čipy na odpadových nádobách nebo pytlích (v případě pytlového sběru).

Příklad z praxe:

PAYT a komplexní přístup v Jablonci nad Nisou

Jablonec nad Nisou je jedním z měst, kde se roční produkce směsného odpadu na obyvatele opakovaně pohybuje pod 150 kg. Výjimkou byl rok 2021, kdy byla produkce 151,8 kg směsného komunálního odpadu na obyvatele, což je stále výborný výsledek.

Rok Počet obyvatel Produkce SKO
2019 45 802 obyvatel 140,8 kg/ obyvatel/ rok
2020 45 773 obyvatel 139,8 kg/obyvatel/rok
2021 45 317 obyvatel 151,8 kg/ obyvatel/ rok

„Nárůst může být způsoben vzrůstající životní úrovní obyvatel od loňského roku. Vliv měla určitě i pandemie onemocnění Covid-19, kdy velké množství lidí zůstávalo doma, a tudíž i více odpadu vyprodukovali doma a ne v zaměstnání nebo ve škole. Dalším faktorem, který ovlivnil množství směsného komunálního odpadu, může být změna evidence svezeného odpadu na straně svozové společnosti,“ uvádí k výsledkům Jana Fričová, tisková mluvčí Statutárního města Jablonce nad Nisou.

Za dlouhodobě velmi dobrými výsledky v odpadovém hospodářství stojí podle města kombinace více faktorů. „Celá léta zde funguje systém placení za odpady, který je ve své podstatě motivační. V Jabloneckém měsíčníku i na internetových stránkách pravidelně zveřejňujeme důležité informace o odpadovém hospodářství. Od loňského roku jsou v Jablonci očipované nádoby a město tak má kontrolu nad provedenými svozy apod.,“ vyjmenovává Jana Fričová.

Od června tohoto roku Jablonec plánuje začít s využíváním door-to-door systému, který je vhodným doplňkem stávajícího motivačního systému a měl by vést k dalšímu snižování vyprodukovaného množství směsného komunálního odpadu.

Více se o systému odpadového hospodářství v Jablonci nad Nisou dozvíte v našem článku Motivační systém v odpadovém hospodářství v Jablonci nad Nisou.

Máte otázky týkající se motivačních systémů? Zajímají vás tipy na práci s občany? Můžete se obrátit na naši Poradnu. Odpovědi poskytují odborníci z oblasti odpadového hospodářství.

Poradna3.png

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ