Produkce směsného komunálního odpadu se v Jablonci nad Nisou dlouhodobě pohybuje okolo 150 a méně kg na osobu za rok. Město cílí na další snižování množství SKO, pokračuje v práci s občany a chystá se v brzké době zavést door-to-door svozový systém.
V Jablonci platí místní poplatek za odpady (platba za nemovitost)
V Jablonci roky fungoval systém, kdy občané platili podle skutečné produkce komunálního odpadu. Na základě nově přijaté odpadové legislativy měly obce povinnost stanovit v obecně závazných vyhláškách tzv. platbu za komunální odpady buď formou poplatku za obecní systém odpadového hospodářství (tzv. „poplatek za obecní systém“) nebo formou poplatku za nemovitost.
Jablonec nad Nisou zavedl od 1. ledna 2022 místní poplatek za odpady. Plátcem místního poplatku je tak společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo vlastník nemovitosti.
„Placení za odpady na základě smlouvy fungovalo v Jablonci více než 20 let. Od letošního roku byl zaveden poplatek za komunální odpad z nemovité věci, přičemž jako základ poplatku byla zvolena kapacita soustřeďovacích prostředků, nádob, pro danou nemovitost. Tento typ poplatku je nejvíce podobný systému smluv, který zde platil do konce loňského roku,“ uvádí k novému systému JanaFričová, tisková mluvčí statutárního města Jablonce nad Nisou.
Možnost volby velikosti nádoby a frekvence svozu
Občané stále mají možnost zvolit si velikost nádoby a četnost jejího svozu. To motivuje k nižší produkci směsného komunálního odpadu, protože lidé platí podle toho, kolik odpadu vyprodukují. „Lidé mají možnost zvolit si dle svých potřeb velikost nádoby a četnost svozu. Na výběr je 9 různých velikostí a svoz 1 x týdně, 1 x za 14 dní, u menších nádob i svoz 1 x měsíčně, u větších nádob i svoz 2 x nebo 3 x týdně. Je potřeba dodržet minimální dílčí základ poplatku, který odpovídá 60 l na osobu a měsíc,“ popisuje detaily zvolené strategie Jana Fričová.
Komplexní systém odpadového hospodářství
Kombinace více faktorů, které ve výsledku vedou ke snižování produkce směsného komunálního odpadu, se v Jablonci osvědčila.
„Celá léta zde funguje systém placení za odpady, který je ve své podstatě motivační. V Jabloneckém měsíčníku i na internetových stránkách pravidelně zveřejňujeme důležité informace o odpadovém hospodářství. Od loňského roku jsou v Jablonci očipované nádoby a město tak má kontrolu nad provedenými svozy apod.,“ uvádí Fričová ke způsobům, jak město pracuje s občany a hlídá svozy odpadů.
Od 1. 6. 2022 se Jablonec chystá zavádět door-to-door systém svozu odpadů. Ten spočívá v přistavení nádob na tříděný odpad přímo k nemovitostem, což zvyšuje komfort občanů při třídění odpadů. Separace tak probíhá přímo v domácnostech.
„Door-to-door systém se bude zavádět postupně od 1. 6. 2022 jako doplněk ke stávajícímu systému. K rodinným domům budou zdarma přistavené nádoby na plast a papír. Cílem je zvýšit množství tříděného odpadu, snížit množství směsného komunálního odpadu a přiblížit se cílům stanoveným zákonem o odpadech. Výhodou bude i lepší kvalita vytříděného materiálu a snad i vetší pořádek na veřejných stanovištích tříděného odpadu,“ přibližuje nejbližší plány města Jana Fričová.
Pandemická opatření stála za nárůstem produkce SKO i tříděného odpadu
V době pandemie vybočovalo běžné chování občanů z dlouhodobého průměru a množství odpadu narostlo. Týká se to směsného komunálního, velkoobjemového i tříděného odpadu. V rámci bezpečnostních opatření došlo v České republice k uzavření sběrných dvorů, výkupen a škol v první vlně epidemie. To vedlo ke snížení produkce papíru a kovů sbíraných prostřednictvím těchto sběrů.
„Produkce směsného komunálního i tříděného odpadu v posledních letech rostla. Pandemie měla vliv hlavně na množství papírového a plastového odpadu odkládaného do nádob na stanovištích tříděného odpadu,“ říká Jana Fričová a dodává: „Množství papíru v nádobách za poslední tři roky narostlo téměř o 50 %. Výrazně se naopak snížilo množství papíru odevzdaného ve výkupnách a v rámci školních sběrů, a tak celková produkce papíru vzrostla jen nepatrně. Výraznější nárůst je vidět u produkce plastového odpadu, v roce 2019 to bylo 540 tun, v roce 2021 to již bylo 639 tun. Nárůst jsme zaznamenali i u bioodpadu, ten mohou Jablonečané zdarma odevzdat ve sběrných dvorech nebo do velkokapacitních kontejnerů, které město přistavuje v pravidelných intervalech na různá stanoviště.“
Komentáře