Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady a povinnosti obcí

| autor: Hana Tomášková0

10.png
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Do redakce jsme dostali další dotazy týkající se podoby navrhované Vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady. Je pravda, že se značně rozšíří rozsah požadované evidence od obcí? Bylo by možné sjednotit hlášená data? Bude nevyplnění dotazníku sankcionováno?

V rámci poradny, kterou provozujeme, dostáváme řadu dotazů. V poslední době se otázky týkaly zejména návrhu Vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady. Obrátili jsme se proto na Ministerstvo životního prostředí ČR a zeptali se jich za vás:

Je pravda, že podle návrhu Vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady se značně rozšíří rozsah požadované evidence od obcí? Co je cílem tohoto opatření?
Bylo by možné sjednotit odpadovou evidenci požadovanou od obcí (tabulky  apod. pro EKO-KOM, hlášení atd.) tak, aby s uvedenými daty mohly  pracovat všechny zainteresované strany a obce je zveřejňovaly v jednom systému přístupném všem zainteresovaným?
Jakým způsobem bude MŽP vymáhat vyplňování nové administrativní agendy. Bude nevyplnění dotazníku apod. sankcionováno?

Na otázky odpovídá Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP:

Nový zákon o odpadech stanovil obcím povinnost informovat občany jednou ročně o nakládání s komunálním odpadem v obci, o možnostech prevence a minimalizace vzniku komunálního odpadu. Obec také musí jednou ročně zveřejnit kvantifikované výsledky odpadového hospodářství obce včetně nákladů na provoz obecního systému.

Obec musí mít ke splnění všech zákonných povinností velmi podrobný přehled o stavu a nákladech odpadového hospodářství (obecním systému). Obec musí tyto informace vědět, pracovat s nimi a na jejich základě informovat občany.

MŽP pro účely nastavení vhodné strategie a sledování vývoje odpadového a oběhového hospodářství rovněž musí mít informace z nejnižší, tj. obecní úrovně. K získání potřebného přehledu poslouží obcím a MŽP vyplnění požadovaných informací a údajů o obecním systému podle nové vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady. Nejedná se o žádné nové informace, kterými by obce již nedisponovaly.

Hlásit budou hlavně větší obce, které překročí zákonný ohlašovací limit - produkce 600 kg nebezpečných odpadů nebo 100 tun ostatních odpadů. Povinnost má odloženou účinnost a obce se na ni mohou v předstihu připravit do roku 2024, kdy budou poprvé ohlášeny údaje za rok 2023. Navíc jsme díky úspěšné komunikaci MŽP a ČSÚ již od r. 2019 obcím od administrativní zátěže výrazně ulevili a k dalšímu snížení administrativní zátěže obcí došlo také tím, že nově podle zákona o odpadech již nemají povinnost zpracovat POH obce.

Neohlášení údajů je přestupek dle zákona o odpadech, za který lze uložit pokutu až do 200 000 Kč.

Máte další otázky? Můžete využít naši poradnu:

Poradna3.png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert