Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zima prověří rozvody vody i studnu

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Bola/ Magazinzahrada/ PVK/ TZB0

studna.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Samotná studna nebo vrt zpravidla nevyžaduje speciální péči v zimním období. Je ale třeba zabezpečit rozvody vody a ochránit zdroj pitné vody před znečištěním. To je vhodné zajistit ještě před prvními mrazy a pak kontrolovat.

Velké rozdíly teplot ve dne a v noci spolu s kombinací mrazu a vody znamená velkou zátěž pro materiály i systémy. Obvykle to začíná porušením povrchu, o zbytek se pak postará voda a mráz.

Nezámrzná hloubka

Nezámrzná hloubka udává hloubku pod terénem, kde nedochází k promrznutí země. Záleží samozřejmě na typu půdy, obvykle se jedná o hloubku od 80–140 cm.

Studna nebo vrt

Pokud je studna správně připravená na zimu, nevyžaduje během zimního období speciální péči. Studna by měla mít především vodotěsné krytí, tedy široký betonový límec na povrchu kolem skruže. Je třeba zkontrolovat tento poklop a veškeré praskliny a netěsnosti opravit. Bytelná betonová izolace je vhodná zejména u těch studní, které nejsou dostatečně vyvýšené.

Pokud je hladina vody ve studni ve větší hloubce, a hrozilo by těsně pod poklopem studny zamrzání, přikrývá se studna na zimu rohoží ze slámy, polystyrenem či jinou tepelnou izolací. Ta by měla mít ještě voděodolnou vrstvu – třeba silnější igelit. Izolace by měla být dostatečně pevná a zatížená, aby vítr a sníh izolaci studny nepoškodil.

V případě ruční pumpy na studnu je nutné nechat odtéct veškerou vodu pomocí výpustného kohoutu. Samotnou pumpu není třeba izolovat, mráz jí neublíží. Je však nutné zajistit, aby do ruční pumpy na vodu nezateklo.

Rozvody vody

Nejsou-li rozvody vody v nezámrzné hloubce, je třeba je ochránit ještě než udeří mrazy. Vodu je nutné vypustit nebo s pomocí kompresorů vypustit vzduchem. Vnitřní i venkovní kohoutky se nechávají na zimu napůl otevřené.

V případě zahradních kohoutků na vodu, které vedou z domu ven, je možné dodatečně instalovat tzv. nezámrzné zahradní ventily. Kohoutkem se zavírá ventil, který je v potrubí ke kohoutku umístěný v domě. Zbylá voda pak samočinně vyteče.

V případě podzemních nádrží, které jsou správně uložené v dostatečné hloubce stačí vypnout čerpadlo a zabránit jeho spuštění nebo zavřít ventil, který v případě zapnutí čerpadla zabrání vodě, aby vnikla do potrubí. Výrobci často doporučují čerpadlo několikrát za zimu zapnout, aby nedošlo k zaklesnutí oběžných kol vlivem tvrdosti vody nebo usazených nečistot. Je proto dobré instalovat do jímky vypouštěcí okruh, který to umožní.

Čerpadlo a další elektronická zařízení ve vrtu či studni

Zazimování spočívá v odpojení všech hadic, které je třeba zbavit zbytků vody. Vypouštěcí zátka se vyšroubuje a z čerpadla musí vytéct veškerá voda. Zátka se ponechává vyšroubovaná a čerpadlo i hadice je nutné uskladnit v suché místnosti, kde teplota neklesne pod pět stupňů Celcia.

Zazimování chrání kvalitu vody i materiál

Zazimováním rozvodů vody se chrání potrubí před popraskáním, protože zmrzlá voda nabývá na objemu. Studny a vrty je třeba zajistit proti kontaminaci. Tající sníh a tekoucí voda může znečistit pitnou vodu a ohrozit tak uživatele.

Ale i v případě, že studna je využívána pouze pro užitkovou vodu, je nutné zabezpečit, aby se do ní nedostaly nečistoty. Znečištění většího rozsahu pevnými částicemi může poškodit čerpadlo.

Kontrola kvality pitné vody

U studny s pitnou vodou se doporučuje nejméně jednou ročně nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři. Takto získají majitelé studní informaci o vhodnosti používané vody a mohou včas provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality bez následků na zdraví.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert