Vídeň otevřela druhý městský re-use obchod

| zdroj: Eurocomm-PR0

reuse vídeň.jpg
zdroj: Eurocomm-PR

Druhá šance pro staré věci, prodej za výhodné ceny, výnosy na dobrou věc. To už sedm let charakterizuje vídeňské městské re-use centrum známé jako 48er Tandler. Lze zde sehnat například elektroniku, oblečení, sportovní náčiní, nádobí, cédéčka či elpíčka.

Magistrát rakouské metropole nyní otevřel i druhý obchod. Podobná centra se nyní objevují i v českých městech.

Obchod s názvem 48er Tandler podle magistrátního oddělení MA 48, které má ve Vídni na starosti odpadové hospodářství, se ve Vídni od roku 2015 stal pojmem. „48er Tandler vyrostl v opravdovou instituci a stal se středobodem snahy o předcházení vzniku odpadů ve Vídni. Aktivní prevence plýtvání přispívá k ochraně klimatu a díky smysluplnému znovupoužití nepoškozených starých předmětů lze také ušetřit dost peněz,“ vysvětluje vídeňský radní pro ochranu klimatu Jürgen Czernohorszky.

Brány druhého městského secondhandu na opačném břehu Dunaje se otevřely minulý pátek a na první návštěvníky čekaly padesátiprocentní slevy. Oba Tandlery nabízí vyzkoušenou elektroniku, vybavení domácnosti, oblečení, knihy, hudební nástroje a řadu dalších předmětů. Díky přeprodeji použitého zboží ušetřilo město doposud kolem 300 tun odpadu ročně, odhaduje vídeňská radnice.

O elektroniku s roční zárukou se stará vídeňská sociálně prospěšná dílna, ale řádnou kontrolou před umístěním do prodeje projde všechno zboží. Sortiment z části dodávají sběrné dvory, kde lze přímo obsluze nebo do samostatného boxu odevzdat i věci určené pro další prodej, například dětské hračky v dobrém stavu. K tomu se přidávají nevyzvednuté předměty ze ztrát a nálezů a poslední část pochází z nevyužitých zásob jiných městských organizací. Výtěžek prodeje v re-use centru putuje na dobré účely, z aktivit Tandleru těží středisko pro lidi bez domova, integrační centra, dětské terapie či útulek.

Podobná městská re-use centra vznikají i v Česku. Kromě Prahy je lze využít i v Brně, Ostravě nebo i menších městech jako Mělník či Tábor.

Přečtěte si také:

Plzeň otevřela první re-use centrum

Zdravé město Chrudim: Re-use centrum vrací věcem jejich hodnotu