Plzeň otevřela první re-use centrum

| autor: Hana Tomášková0

reuse_plzen.jpg
zdroj: Re-use centrum Plzeň

Re-use centra vznikají na řadě míst České republiky a slouží jako místa, kam mohou občané odevzdat předměty, které již nepotřebují. Za symbolické ceny si je pak mohou koupit noví zájemci. Věci tak kolují a prodlužuje se doba jejich života, než se stanou odpadem.

První re-use centrum v Plzni

I Plzeň se připojila k místům, kde funguje re-use centrum. Provozovnu otevřeli na Koterovské ulici č.158.

Přijímány jsou pouze funkční věci, a to hračky, nářadí a vybavení pro domácnost. Peníze z prodeje budou použity na provoz centra.

reuse_plzen2.jpg

Nakupování použitých věcí je moderní

Nakupování v re-use centrech patří mezi oblíbené, protože často zde lidé najdou skutečné poklady. Ty by jinak skončily v popelnici, vzhledem k tomu, že pro původního majitele již ztratily svůj význam. Koupit použitelné věci za zlomek ceny je také lákavou možností.

Re-use centra tak propojují cíle ekologické i ekonomické. Zakoupením použitého zboží ze sousedství se ušetří náklady na energie, vodu a další zdroje spojené s výrobou nového předmětu a zároveň jde o způsob, jak přispět k redukci odpadu.

reuse_plzen3.jpg

Význam re-use center

Předcházení vzniku odpadu je klíčovou snahou všech, kterým záleží na budoucnosti. Zamezit produktům, aby se staly odpady, je tím nejlepším způsobem, jak zachovat jejich hodnotu a vyhnout se zátěži spojené s jejich likvidací. Re-use centra několikanásobně prodlouží dobu použitelnosti předmětů.

Dotace na re-use centra

S re-use centry se počítá i v programovém období 2021-2027 OPŽP, kde bude tato problematika spadat do oblasti přechodu k oběhovému hospodářství.