Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V českobudějovické kanalizaci skončí ročně více než 100 tun tuků, zdražuje a komplikuje to provoz

| autor: Hana Tomášková0

odpad kanalizace
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Platba za vodu, tzv. vodné a stočné, je určena na běžný provoz vodovodů a kanalizací a na obnovu vodohospodářské infrastruktury. Při nesprávném využívání kanalizační sítě dochází k ucpání, či poškození potrubí i čerpacích stanic a dále ke zvýšeným nárokům na zařízení čistírny odpadních vod. Nákladné opravy celý systém zbytečně zatěžují a navíc tyto škody snižují životnost sítě, což v důsledku poškozuje všechny odběratele.

Odpadky do kanalizace nepatří

„Pokud mluvíme o odpadu, který představuje největší riziko z pohledu poškození vodohospodářské infrastruktury, pak se musíme zaměřit především na kanalizační síť. Tu si bohužel mnohdy lidé pletou s odpadkovým košem. V kanalizaci a poté na čistírnách odpadních vod nacházíme předměty, které patří do komunálního nebo biologického odpadu. Ty pak poškozují čerpadla a prodražují čištění odpadní vody v její konečné stanici, tedy na jednotlivých čistírnách odpadních vod," upozorňuje Jiří Lipold, technický ředitel ČEVAK a.s.

Kanalizace je určena pouze pro odvádění odpadních vod. Nejedná se o místo, kam lze vyhazovat odpad. Nezodpovědné chování některých uživatelů ohrožuje fungování kanalizačního systému a čistíren odpadních vod.

V kanalizační síti nejčastěji končí pleny a ubrousky

„Velkou měrou se v odpadní vodě vyskytují hygienické ubrousky a dětské pleny,“ konstatuje Lipold. Tyto odpadky by přitom měly končit v nádobách na směsný komunální odpad. Pokud odhazujete pleny do záchodu, riskujete ucpání potrubí již v domě. Může se stát, že vám pak splašky z toalety přetečou.

Velké problémy v kanalizaci způsobuje tuk po smažení

„Samostatnou kapitolou je tuk, ten, který vylejeme po smažení do odpadu. Po ochlazení tuků vznikají v kanalizaci hrudky, na něž se postupně nabalují a zachycují další nečistoty. Vznikají tak tuhé nánosy, které brání volnému průtoku odpadní vody. Proto musí být velmi nákladně odstraňovány, jinak hrozí ucpání kanalizace a havárie kanalizačních čerpacích stanic. To je první část problému,“ naznačuje dosah problematiky technický ředitel. Tuky se navíc v kanalizaci částečně rozkládají na mastné kyseliny, a ty pak zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí.

„Tuky se v odpadních vodách vyskytují celoročně, zvýšené množství pak opakovaně zaznamenáváme v období svátků, kdy se v domácnostech více vaří, jako jsou Vánoce a Velikonoce. Jen pro zajímavost, na čistírnu odpadních vod v Českých Budějovicích každoročně nateče více než sto tun tuků a olejů. Pro představu je to, jako bychom do odpadu spláchli za rok 400 tisíc kostek másla,“ přibližuje Lipold problematiku.

Správný postup, jak se zbavit použitých kuchyňských tuků a olejů po smažení, je přitom jednoduchý. Stačí slít je do plastové láhve a odložit v kontejneru na sběr jedlých tuků a olejů, případně je odevzdat na sběrném dvoře.

Chemické látky a léčiva v odpadních vodách

Kvalita pitné vody i limity pro vypouštěné odpadní vody jsou v České republice ošetřeny legislativně. Nicméně v odpadních vodách se objevují další látky, které v současné době ještě sledovány nejsou.

„Společnost ČEVAK a.s. v oblasti vyhodnocení efektivity čištění odpadních vod u širokého spektra biologicky aktivních látek jako jsou farmaka, pesticidy, drogy, či hormony již více než 10 let intenzivně spolupracuje s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, jejíž součástí je Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech,“ uvádí technický ředitel.

Vědci z Jihočeské univerzity ve Vodňanech aplikují moderní metody, pomocí kterých tyto cizorodé látky efektivně detekují. Podílejí se tak na přípravě vývoje efektivnějších čistírenských technologií.

„Obdobné výzkumné projekty probíhají souběžně v mnoha zemích světa a výsledky jsou pravidelně publikovány v mezinárodní odborné literatuře, například na stránkách Sewage Analysis CORe group Europe. Celosvětově se očekává, že právě na základě publikovaných výzkumných dat mezinárodní odborná vědecká komunita bude přinášet podněty a kvalitní návrhy řešení v oblasti biologicky aktivních látek v odpadních vodách, neboť se jedná o velmi složitou a významnou problematiku,“ uzavírá Jiří Lipold.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert