Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Podpora přístupu k vodě a udržitelného hospodaření s vodou z OPŽP

| autor: Hana Tomášková| zdroj: OPŽP0

vodovod3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Plánujete výstavbu či dostavbu vodovodu v lokalitě, kde neexistuje zásobování pitnou vodou z veřejného vodovodu? Právě pro vás se chystá červencová výzva OPŽP pro rok 2022. Na stejné období je naplánována i výzva na podporu výstavby centrální ČOV (popř. decentralizované ČOV) a výstavby/dostavby kanalizace za účelem napojení nových obyvatel na kanalizaci.

Podpora přístupu k vodě a udržitelného hospodaření s vodou - plánované výzvy

Červenec 2022

Plánuje se vyhlášení výzev na dobudování a výstavbu čistíren odpadních vod a dobudování a výstavbu kanalizace (1.4.1.) a dále na výstavbu a modernizaci vodovodních přivaděčů a vodovodních řadů; výstavbu úpraven vody; výstavbu, intenzifikaci nebo revitalizaci stávajících vodních zdrojů (1.4.4.).

Podpořena by měla být i výstavba centrální ČOV (popř. decentralizované ČOV), intenzifikace ČOV a výstavba/dostavba kanalizace; retenční nádrže a odlehčení na jednotné kanalizaci (1.4.1, 1.4.2, 1.4.3).

Dále také výstavba/dostavba vodovodů, zdroje vody, výstavba a intenzifikace úpraven pitné vody (1.4.4, 1.4.5).

Listopad 2022

Na konec roku se připravuje další podpora na výstavbu centrální ČOV (popř. decentralizované ČOV), intenzifikace ČOV a výstavbu/dostavbu kanalizace; retenční nádrže a odlehčení na jednotné kanalizaci v rámci opatření 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3 a podpora výstavby/dostavby vodovodů, zdrojů vody, výstavby a intenzifikace úpraven pitné vody v rámci opatření 1.4.4, 1.4.5.

Novinky

Program OPŽP přichází s novinkami, mezi které patří například aplikace zjednodušených metod vykazování, snadnější realizace komplexních projektů, větší důraz na adaptaci na změnu klimatu, podpora modernizace vzdělávacích environmentálních center, prevence vzniku dalších typů odpadů jako jsou potravinové odpady, textil nebo odpady ze zdravotnictví apod.

Program bude opět zaměřený zejména na veřejný sektor. Nově nebudou mezi přijatelnými příjemci příspěvkové organizace obcí, měst a krajů, za něž bude vždy žádat jejich zřizovatel. Navíc například v oblasti oběhového hospodářství nebo ochrany ovzduší očekáváme výrazné zapojení soukromého sektoru.

Výše podpory

Na oblast zahrnující přístup k vodě a udržitelné hospodaření s vodou se počítá přibližně se 14,1 mld. korun. (Výše alokace je pouze orientační, částka platí pro kurz 26 Kč za 1 euro.)

Program bude financovaný z fondů EU – Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a Fondu soudržnosti (FS).

Jak se budou podávat žádosti

Žádosti se budou podávat elektronicky přes portál IS KP21+.

Jak se budou žádosti administrovat

Veškerá administrace bude probíhat také v portálu IS KP21+. Dojde k redukci povinných příloh žádosti o podporu. Při hodnocení žádostí uplatníme sloučenou kontrolu formálních náležitostí a přijatelnosti, zjednodušíme ekonomické hodnocení a k financování dojde na základě jednoho Právního aktu. Pro vybrané oblasti budou stanoveny zjednodušené metody vykazování a principy zeleného zadávání.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert