Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

MŽP bude vyhodnocovat možnosti sběru kuchyňského odpadu živočišného původu

| autor: Hana Tomášková0

kuchyňský odpad.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Zbytky z kuchyně jsou jednou ze složek, která se často objevuje v popelnicích na směsný komunální odpad. To značně prodražuje odpadové hospodářství. Kuchyňského odpadu lze přitom velice dobře využívat jako zdroje energie nebo živin.

Postoj MŽP k biologicky rozložitelnému komunálnímu odpadu (BRKO)

„Vzhledem k tomu, že biologicky rozložitelný komunální odpad, může tvořit značnou část směsného komunálního odpadu produkovaného občany obcí, až 30 %, je nutno zajistit jeho důsledné vytřídění a následně využití jako zdroje organické hmoty a živin,“ upozorňuje Dominika Pospíšilová z MŽP.

Využití biologicky rozložitelných odpadů (BRO)

„Vytříděné biologicky rozložitelné odpady jsou surovinou, ze které jsou vyráběna organická hnojiva, kompost, následně využitelná k dodání organické hmoty na zemědělskou půdu. Bioodpady mohou být využity i v bioplynových stanicích. Bioplyn se v ČR delší dobu využívá k výrobě elektřiny a tepla. Po přečištěním bioplynu na biometan lze významně přispět k ozelenění sektoru plynárenství a dopravy,“ uvádí Dominika Pospíšilová a doplňuje: „Všechny tyto kroky napomáhají ke zvládání důsledků změny klimatu i zvyšování energetické soběstačnosti. Vytřídění a kompostování bioodpadů také napomůže plnění vysokých závazných cílů pro komunální odpad.“

V České republice vznikají v prvních městech pilotní projekty třídění kuchyňského odpadu. Například Nový Jičín s tímto sběrem začal od března letošního roku. Bioodpad z kuchyně se dováží do bioplynové stanice, kde je následně zpracován na elektřinu, teplo a biometan.

Město tříděním kuchyňského odpadu cílí na snížení produkce směsného komunálního odpadu a potažmo snížení nákladů za ukládání odpadu na skládku. „Kromě ekologického je tu tak i ekonomický aspekt,“ zdůrazňuje Ondřej Syrovátka, místostarosta města.

Více se o třídění kuchyňských odpadů v Novém Jičíně dozvíte v chystaném článku Snižování množství směsného komunálního odpadu.

Dotační podpora

„Všechny uvedené kroky podporujeme z našich dotačních zdrojů - OPŽP, Národní plán obnovy, Modernizační fond,“ specifikuje Dominika Pospíšilová.

Řada obcí tak již čerpala například dotace na nákup domácích kompostérů, aby podpořila systém domácího kompostování. Město Hranice nákupem domácích kompostérů cílilo na posílení využití biologicky rozložitelných odpadů kompostováním, což v rámci tohoto projektu znamenalo předejít vzniku až 360 tun komunálních odpadů ročně.

Legislativní rámec
Platná legislativa podporuje třídění biologicky rozložitelných odpadů v obcích. Již v roce 2014 bylo zavedeno povinné třídění biologicky rozložitelných odpadů v obcích, a to s účinností od roku 2015. Další novelizace přinesla obcím povinnost od 1. dubna 2019 zajistit možnost odkládání bioodpadů pro občany po celý rok. Od roku 2020 je povinný i sběr jedlých olejů a tuků.

banner_psas_bioodpad.jpg

Povinnosti přebral i nový zákon o odpadech a nová vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady. V současnosti jsou obce povinny třídit rostlinné biologicky rozložitelné komunální odpady.

„Obce mohou podle koncového nakládání s bioodpadem přizpůsobit svůj systém třídění bioodpadů a je možno také třídit např. zbytky pečiva a příloh pokrmů atd., pokud je koncovým zařízením bioplynová stanice. Sběr tzv. gastroodpadů probíhá pilotně v některých městech,“ uvádí další podrobnosti ke kuchyňskému bioodpadu Dominika Pospíšilová a dodává: „MŽP bude usilovat o zásadní posilování infrastruktury pro oddělený sběr bioodpadů a vyhodnocovat možnosti rozšíření i o sběr kuchyňského odpadu živočišného původu.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert