Kontejnerová stání prozradí, jak hojné byly Vánoce

| autor: Hana Tomášková0

hnízdo

Vánoce patří k nejkrásnějším svátkům v roce. S poetikou nazdobených domácností ostře kontrastuje množství odpadu, který lidé dokáží vyprodukovat.

Plýtvání jídlem a svozy "vzduchu"

Nejde jen o papír, během Vánoc a silvestrovských oslav přibývá plastů, skla a hlavně bioodpadu. Lidé nakupují jako zběsilí a nestíhají potraviny včas spotřebovat. Přichází tak o peníze za vyhozené jídlo i za častější svozy odpadu.

Zdánlivě přeplněným kontejnerům by přitom i v čase povánočním hodně pomohlo, kdyby lidé rozkládali papírové krabice a zmenšovali objem plastových obalů. Taky je třeba přemýšlet nad tím, co končí v černých popelnicích na směsný odpad. Rozhodně tam nepatří:

Oleje ze smažení

Vychladlý olej v PET láhvi (nikdy ne ve skleněné nádobě) je třeba vhodit do kontejneru na tuky. Častým nešvarem je vylévání tuku do dřezu nebo WC. Pozor, to je opravdu špatně. Tuk se totiž usazuje na stěnách kanalizace, kde tuhne, nabaluje na sebe další nečistoty, omezuje průtok v potrubí a komplikuje práci v čistírnách odpadních vod.

Použitá elektronika

Počet nových mobilů, notebooků, televizí a jiných elektrospotřebičů během Vánoc rapidně vzroste a naskýtá se otázka co s nepotřebným starým zařízením. Pokud je funkční, nejlepší volbou je rozhodně poslat ho dál. Prodejem nebo darováním mu prodloužíte život. Nevyužitelná elektronika patří do speciálních kontejnerů na drobné elektro nebo do sběrného dvora. To platí i pro rozbité světelné řetězy a elektronické dekorace.

Přečtěte si také: Češi odevzdali k recyklaci 576 tun světelných zdrojů

Vánoční stromky

Kompletně odstrojené živé stromky se odkládají volně položené vedle veřejně přístupných nádob na směsný nebo tříděný odpad, do speciálně označených kontejnerů nebo do sběrného dvora. Zoologické zahrady a podobná zařízení je nepřijímají kvůli riziku poranění zvířat ze zapomenutých háčků nebo ozdob. Seštěpkovaný stromek výborně poslouží v domácím kompostu. Umělý vánoční stromek, který dosloužil, patří do sběrného dvora.

Třídit je správné, ale lepší je žít bez odpadu

Správnou volbou pro odkládání krabic jsou modré kontejnery na papír. Přesto ale existuje lepší varianta. Přes aplikaci Kam s ním najdete nejbližší sběrné místo. Stačí jen do vyhledávače zadat „kartonová krabice“. Aplikace vám pomůže i s tříděním dalších druhů odpadu. O třídění se mluví hodně, což je jistě chvályhodné. Separované materiály lze recyklovat a dále využívat. Nicméně o krok dál je ten, kdo se snaží odpad nevytvářet.