Jak na zero waste v domácnostech

| autor: Hana Tomášková0

bezobalovyNakup.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Redukování odpadu je žádoucí nejen z pohledu péče o životní prostředí. V brzké době bude mít výraznější vliv i na naše peněženky. Přichází čas, kdy je třeba přehodnotit nevhodné zaběhnuté zvyky a zvážit návrat k hospodaření, kdy téměř vše bylo využíváno beze zbytku.

Co je zero waste?

Výraz lze přeložit jako „nulový odpad“. Zastánci života ve stylu zero waste se snaží snižovat co nejvíce množství vyprodukovaného odpadu. Zabraňují plýtvání a upřednostňují opětovné využívání všech zdrojů. Zdůrazňují odpovědnost spotřebitele za nákupy a následné nakládání s odpady a zodpovědnost firem za své výrobky v celém jejich životním cyklu.

Jak na zero waste v domácnostech:

1. Refuse - Zamítnout (co nepotřebujeme)
  2. Reduce - Zredukovat (co potřebujeme a nemůžeme zamítnout)
  3. Reuse - Zužitkovat (co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)
  4. Recycle - Zrecyklovat (co nemůžeme zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat)
  5. Rot - Zkompostovat (zbytek)

Tato pravidla – tzv. 5R, tedy pět kroků, které povedou domácnost ke snížení produkce odpadů a sníží negativní dopady na životní prostředí, popsala Bea Johnson, propagátorka myšlenek zero waste.

Tipy, jak na zero waste v domácnostech:

• Řekněte NE zbytečným obalům
  • Vyvarujte se zbytečných nákupů
  • Zaměřte se na znovu využívání zboží
  • Nezapomínejte na bioodpad
  • Dejte přednost regionálním výrobcům a lokálnímu zboží
  • Preferujte úklid domácnosti bez nadbytečné chemie

Omezte zbytečné obaly

- Nenechte si zbytečně balit zboží, které to nepotřebuje

- Používejte vlastní sáčky, tašky a nádoby

- Dejte přednost nebaleným výrobkům

- Upřednostňujte vratné či alespoň recyklovatelné obaly

- Zaměřte se zejména na balenou vodu a další nápoje a jednorázové sáčky – obojí lze velmi jednoduše nahradit

- U online nákupů lze krabice a výplňový materiál odevzdávat, řada prodejců to ocení

Omezte zbytečné nákupy

- Před nákupem zvažte, zda opravdu danou věc využijete, někdy se vyplatí nějaký čas počkat

- Kupujte jen takové množství zboží, které opravdu spotřebujete

- Nepodléhejte reklamě

Přečtěte si také:

Zero waste: 10 tipů, jak si ušetřit starosti i peníze

Zero waste: Život s omezením plastů II.

Zero waste: Život s omezením plastů I

Dbejte na opakované používání zboží

- Nepoužívejte zboží na jedno použití

- Nakupujte a prodávejte či darujte použité zboží v rámci re-use center, bazarů, burz, swapů, charitativních organizací apod.

Využívejte bioodpad

- Máte-li zahrádku, je kompostování nejideálnější volbou

- Pokud nemáte zahradu, je vhodné kuchyňské odpady rostlinného původu odevzdávat do komunitních kompostérů, na sběrný dvůr či do kompostárny.

- Od roku 2023 bude pro obce povinný i sběr živočišných biologicky rozložitelných odpadů, je proto vhodné sledovat lokální informace a zjistit si vhodné alternativy

Nakupujte ve svém regionu

Preferováním lokálních výrobců a regionálního zboží eliminujete zbytečné plýtvání energiemi a zdroji na přepravu, opakovanou manipulaci a skladování.

Domácnost bez nadbytečné chemie

Pro péči o domácnost lze využívat běžně dostupné prostředky, jako jsou ocet, jedlá soda, citrón, bylinky apod.

Článek vznikl za podpory klastru Wasten

Klastr WASTen byl založen dne 23. 12. 2015 jako zapsaný spolek. Členy sdružení jsou inovativní české podniky, dodavatelé špičkových technologií na zpracování komunálního a průmyslového odpadu, a přední vědeckovýzkumná pracoviště.

Wasten_EU.jpg
logo_wasten.png