Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Správné třídění odpadu – co patří do směsného komunálního odpadu?

| autor: Hana Tomášková2

Správné třídění odpadu – co patří do směsného komunálního odpadu?

Přibližně 73 % Čechů aktivně třídí odpad. Někdy však ve snaze vytřídit veškerý odpad skončí v nádobách na separovaný odpad i věci, které tam nepatří. Nejenže to ztěžuje práci na třídících linkách, ale může to ostatní vytříděný odpad znehodnotit.

Tento odpad PATŘÍ do směsného odpadu:

Odpady označené identifikačním kódem C/

Identifikační kód C/ znamená, že se jedná o obal vyrobený kombinací různých materiálů. Ve většině případů vhazujte proto takto označené obaly do směsného odpadu. Výjimku tvoří například C/PAP. Jedná se o nápojové kartony, které patří sešlápnuté do kontejnerů označených oranžovou nálepkou nebo oranžových pytlů. Lze je sem vhazovat i s víčky.

Mastné a silně znečištěné obaly od potravin

Obaly od pizzy a silně znečištěné obaly od potravin, mastné obaly, mokré papírové obaly. Jedná se o znečištěný obal, který nelze pro další recyklaci použít. Naopak může znehodnotit správně vytříděný odpad. Pokud nádobu od oleje pečlivě vymyjete teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí, můžete ji dát do kontejneru na plasty. Olej značně komplikuje následnou recyklaci tříděného odpadu.

Obaly od zubní pasty

Tuby od zubní pasty mohou obsahovat hliníkovou vrstvu. Navíc většinou zůstává určité množství pasty v tubě, takže se jedná o znečištěný obal.

Použité dětské pleny, papírové kapesníky a dámské hygienické potřeby

Výše uvedené patří pouze do černého nebo šedého kontejneru na směsný odpad. Pokud nejsou chemicky ošetřené, je možno použité papírové kapesníky a kuchyňské utěrky kompostovat.

Zbytky kosmetiky

Prázdné plastové obaly od kosmetiky vytřiďte do plastů, zbytky slijte a v menším množství je můžete vyhodit v pytlíku do směsného odpadu, ve větším množství odvezte na sběrný dvůr.


Máte otázky ohledně třídění odpadu? Nebo vás zajímá něco jiného o odpadech? Napište nám:

Poradna3.png


Řasenka

Ačkoliv je z plastu, je velmi znečištěna.

Účtenky z termopapíru

Patří do směsného odpadu, protože termopapír v drtivé většině případů obsahuje látku Bisfenol. Uvolněné látky pak znečišťují vodu v papírnách a dostávají se do papíroviny. Tyto účtenky lze tedy třídit pouze, pokud máme jistotu, že jsou fenol-free. Informaci o obsahu těchto látek však běžně na samotném termopapíru nedohledáme.

Papír uhlový (propisovací), voskovaný papír, pauzovací papír, dehtový papír

Molitan

V menším množství jej můžete vhodit do směsného odpadu, ve větším množství patří do sběrného dvora.

Víčka od zavařovacích sklenic

Klasická víčka jsou zpravidla potažena gumou, tedy je nelze vytřídit nikam a patří do směsného odpadu. Gumu nelze vytřídit.

Sáčky od polévek, kávy

Pokud mají vnitřní vrstvu z alobalu, patří do směsného odpadu.

Zrcadlo

Původně byly zadní strany zrcadel natírané stříbrnou příměsí, ty dnešní mají na zadní straně obvykle nátěr hliníkový. Menší zrcátka můžete dát do směsi, větší kusy patří do sběrného dvora.

PVC

PVC obsahuje chlór, který se může uvolňovat. Proto nepatří mezi separovaný odpad. Větší množství patří na sběrný dvůr.

Co dále patří do směsného komunálního odpadu?

Vždy platí, že větší kusy patří zásadně do sběrného dvora, aby se zbytečně neblokovalo místo v kontejnerech.

 • blistr od žvýkaček
 • bakelit
 • celofán
 • časopisy na křídovém papíru
 • fotografie (na lesklém papíru)
 • guma
 • houbičky na nádobí
 • juta
 • krabičky od cigaret
 • porcelán atd.

Na obalech najdete symboly, které poradí, kam je vytřídit. Informace, co konkrétně můžete dávat do příslušného kontejneru, získáte na obecním úřadě nebo od příslušné svozové firmy. Tyto údaje se mohou u jednotlivých svozových firem a v jednotlivých oblastech ČR lišit. 


Dříve se uvádělo, že do směsného komunálního odpadu patří i ruličky od toaletního papíru, papírových utěrek a obalů na vajíčka, protože se vyrábí z několikrát recyklovaného papíru. Podle informace Miloše Lešikara z Asociace českého papírenského průmyslu tvoří ruličky i další nasávané proložky běžnou složku sběrného papíru. Z recyklované vlákniny jsou i krabice z vlnité lepenky, noviny a časopisový papír a ty tvoří daleko větší objemy sběru.


Zdroj: trideniodpadu.cz/ ACPP

Foto: Hana Tomášková

Komentáře

 1. Já se chci zeptat.Jak řešit situaci,když mám trvalé bydliště daleko v místě kde již 12let nebydlím.Bydlím v domku s rodiči,ale nemohu se v tom přechodném místě přihlásit k trvalému pobytu,jelikož s tím rodiče nesouhlasí.Když mám v kanystru vypuštěný olej z auta,ale nemám trvalý pobyt v místě bydliště-tedy nemohu odvézt do sběrného dvora pro nebezpečný odpad...?

 2. Do jakého odpadu patří zlomky sádrokartonu po rekonstrukci bytu?

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert