Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Češi odevzdali k recyklaci 576 tun světelných zdrojů

| zdroj: Ekolamp0

ekolamp
zdroj: Ekolamp

Zachránili tak před znečištěním lipenskou přehradu či 51 Brněnských přehrad.

Sběrem a recyklací světelných zdrojů Češi chrání životní prostředí. Jejich množství sebrané v loňském roce odpovídá zhruba 20 kilogramům rtuti, která by tak teoreticky mohla znečistit vodu v objemu jedné lipenské přehrady nebo 51 vodních nádrží Brno. V přepočtu na obyvatele se nejvíce světelných zdrojů sebralo v Královéhradeckém kraji, nejméně ve Středočeském a Karlovarském kraji.

Domácnosti a firmy v loňském roce předaly k recyklaci 576 tun světelných zdrojů. „To představuje zhrubačtyři miliony kompaktních a lineárních zářivek, výbojek, žárovek a LED světelných zdrojů,“ bilancuje loňské výsledky sběru Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci vysloužilých světelných zdrojů a dalších elektrozařízení. „Se značnou rezervou se nám tak daří plnit zákonem stanovený65% cíl sběru,“ dodává Zuzana Adamcová.

Ekolamp

Díky recyklaci se opětovně využilo přes 90 % materiálů získaných ze světelných zdrojů. Sebrané množství navíc odpovídá zhruba 20 kg toxické rtuti. „Takové množství by teoreticky mohlo ve volné příroděznečistit vodu v objemu jedné lipenské přehrady, 62 Máchových jezer či 51 Brněnských přehrad. Proto je důležité vysloužilé světelné zdroje uložit do sběrné nádoby a nikoli do běžného odpadu,“ vysvětluje Zuzana Adamcová. Rtuť se během recyklace chemicky stabilizuje a uloží ve speciálním úložišti nebezpečného odpadu.

V průměru každý druhý Čech odevzdal k recyklaci jeden světelný zdroj. V přepočtu na obyvatele se sesbíralo nejvíce světelných zdrojů v kraji Královéhradeckém, kde každý obyvatel odevzdal zhruba dvě žárovky. Naopak nejméně sbírali lidé v krajích Libereckém a Karlovarském (viz graf), tam to nebyl ani jeden světelný zdroj na osobu.

Prostřednictvím kolektivního systému EKOLAMP bylo dále sebráno 4010 tun velkých a malých elektrozařízení. I tento elektroodpad lze efektivně recyklovat: opětovně je možné využít kolem 90 % materiálů, ze kterých jsou elektrozařízení vyrobena.

Pětina lidí odloží elektroodpad do šuplíku či popelnice

Když elektrospotřebič doslouží, lidé ho s největší pravděpodobností ekologicky zlikvidují odložením do sběrného dvora (38 %) či sběrné nádoby (22 %), vyplynulo z nedávné ankety společnosti EKOLAMP. Bohužel, 19 % respondentů přiznalo, že by elektroodpad neekologicky vyhodilo do popelnice či si ho nechalo doma.

„Pokud jde o popelnici, tam elektroodpad rozhodně nepatří, protože pak skončí na skládce či ve spalovně. Ze zařízení musí být odstraněny potenciálně nebezpečné látky, jinak ohrozí životní prostředí. Navíc většinu materiálu lze recyklovat a znovu využít,“ upozorňuje Zuzana Adamcová.

Nejvíce Češi chybují ve sběru různých typů žárovek, které patří také mezi elektroodpad, a do koše se proto nevyhazují. Patří výhradně do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. „Důvodem je jejich křehkost, mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit do okolí zmiňovanou toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují,“ uzavírá Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

Vysloužilé žárovky bez rozdílu typu lze odevzdat ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert