Nulový odpad: Znovu používání věcí

| autor: Hana Tomášková0

reuse1.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Doba, kdy se vyhazovaly funkční věci, je již překonána. Instituce, firmy i veřejnost samy volají po udržitelném způsobu života. Opětovné použití věcí znamená prodloužení jejich životnosti, zároveň prevenci vzniku odpadu a tím pádem úsporu starostí a financí s jeho likvidací.

Znovu používání věcí zahrnuje například:

• Nabízení nepotřebné funkční věci ostatním (bazary, re-use centra, swapy apod.)
  • Využívání půjčoven (sportovní vybavení, zahradní náčiní, nářadí apod.)
  • Snaha opravovat rozbité, renovace
  • Opětovné využívání obalů:

- Již zakoupený obal lze dále používat – sklenice v kuchyni, plastové obaly na mýdlo či prášky s dokupem koncentrátů apod.

- Vratné obaly – kelímky či nádoby na jídlo využívané na festivalech, některými restauracemi, domovy pro seniory apod.

Významopětovného použití věcí:

Environmentální rovina

• Předcházení vzniku odpadu – prevence skládkování či spalování
  • Využívání zdrojů – materiálů, prodloužení životnosti věcí, díky kterému není nutné čerpat nové zdroje
  • Nižší uhlíková stopa – předměty není třeba znovu vyrábět

Ekonomická rovina

• Nižší náklady na likvidaci odpadu

Sociální rovina

• Dostupnost potřebných věcí pro širokou veřejnost
  • Pracovní místa pro znevýhodněné (re-use centra apod.)

Edukační rovina

• Nutná změna konzumního stylu života
  • Osvěta a vzdělávání v oblasti odpadového hospodářství

Je třeba vracet věcem hodnotu. Nenechat se unést dosavadním modelem neudržitelné spotřeby, kdy se funkční ale okoukané věci automaticky vyměnily za nové.

Mělnické re-use centrum

Re-use centra podporují principy cirkulární ekonomiky. Mělník otevřel své re-use centrum 6. listopadu 2021. „V centru se objevuje široký sortiment věcí, je to hodně závislé na roční době. Nejvíce se odkládá oblečení, nádobí, knihy. Nově i elektronika,“ říká Barbora Walterová Benešová, tisková mluvčí města Mělník.

Systém fungování je nastaven tak, že občané Mělníka mohou do re-use centra odnášet své nepotřebné věci a jiné si zde nakoupit. Občané z okolních obcí mohou věci pouze odebírat. Důvodem byl předpoklad, že ne všechny věci najdou budoucího uživatele a budou muset být likvidovány jako odpad. Pokud by město přebíralo výrobky z jiných obcích, mohlo by v budoucnu dojít k navýšení množství odpadů a tím také navýšení nákladů na jejich odstranění.

„Je samozřejmě sortiment, o který není velký zájem, záleží i na stavu odložených věcí. Zatím nebyla jediná věc zařazena do odpadu. Muselo by se jednat o věc nefunkční či jinak poškozenou, případně takovou, o kterou by se dlouhodobě nenašel zájem,“ upřesňuje Barbora Walterová Benešová.

Občané mohou do re-use centra odevzdávat nepotřebné věci v dobrém stavu. Zaměstnanci re-use centra tyto předměty zaevidují a umístí na webové stránky, kde si je občané mohou prohlédnout. Stačí však navštívit re-use centrum osobně a přímo si vybrat.

„Kapacita centra není stanovena. Každopádně zatím se využívá tak polovina prostoru. V době sbírek na Ukrajinu byl zbývající prostor zaplněn humanitární pomocí, která tam dnes již není,“ říká tisková mluvčí a dodává: „Největší zájem je o nádobí a elektroniku. Elektronika se předává pouze proti čestnému prohlášení, že budoucí uživatel si zajistí na výrobek revizi. Poměrně rychle mizí i květináče, nábytek a oblečení.“

banner_JRK1.png

Re-use centrum přijímá:

• knihy, časopisy, kancelářské potřeby
  • oděvy - dětské oděvy, sportovní oděvy, obuv (čisté a vyprané)
  • tašky a kufry
  • galantérie - ubrusy, záclony, závěsy, prostírání, povlečení apod. (čisté a vyprané)
  • sportovní potřeby - jízdní kola, koloběžky, lyže, sáňky, posilovací stroje, cvičící nástroje a potřeby
  • nábytek a zahradní nábytek, květináče (mimo čalouněný nábytek a matrace)
  • hračky
  • kuchyňské nádobí a potřeby
  • pracovní nářadí - zahradní, stavební
  • dětské potřeby - kočárky, autosedačky, houpačky
  • umělecké předměty, dekorace do domácnosti
  • hudební nástroje
  • použitelné stavební materiály (dlažba, cihly, štěrk, kačírek apod.)
  • zemina, mulčovací kůra
  • elektrospotřebiče

„Přijímáme istavební materiál,“ zdůrazňuje Barbora Walterová Benešová. Zatím ho však občané do re-use centra nevozí.

Cílem re-use center je zachovat materiály a již vytvořené hodnoty. Při tomto systému není třeba měnit nebo platit vstup jako u swap akcí. Jen možné pouze darovat nebo jen pořizovat. Zároveň si lidé mohou věci na místě prohlédnout a nemusí spoléhat na internetové stránky.

„Projekt nejenže splnil očekávání, ale výrazně ho předčil. Do centra chodí cca. 100 lidí během jednoho otevíracího dne. Věci se velmi rychle mění. Funguje jak dodávka, tak zpětný odběr,“ uzavírá Barbora Walterová Benešová.

Máte otázky týkající se problematiky opětovného využívání věcí? Můžete se obrátit na odborníky prostřednictvím naší Poradny:

Poradna3.png

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png