Klimatické změny mění pohled obcí na dešťovou vodu

| autor: Hana Tomášková0

déšť2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Sucho nebo naopak lokální záplavy, tvorba tepelných ostrovů ve městech, neschopnost urbanizovaných území dostatečně absorbovat srážkovou vodu. Tyto a další negativní důsledky změny klimatu musí být zohledněny v komplexním řešení zelenomodré infrastruktury měst a obcí.

Počasí a klimatické změny

Rozpálená města v letních obdobích přidělávají starosti nejen jejich obyvatelům. Budovy, silnice i chodníky absorbují teplo a míst, která by poskytovala ochlazení, je nedostatek.

Ve městech se tvoří tepelné ostrovy, tedy území s vyšší teplotou, než má okolí. Více než kdy jindy chybí zeleň a vodní plochy. Zastavěné oblasti s umělými povrchy totiž pohlcují sluneční záření a spolu s dalšími vlivy zahřívají urbanizované lokality.

Vegetace k ochlazování měst

Jedním z účinných řešení, jak úspěšně ochlazovat města, je výsadba zeleně a rozšiřování vodních ploch. Stromy totiž slouží jako velmi účinná klimatizační jednotka. Přečtěte si více v našem článku Na rostliny a stromy je třeba pohlížet jako na nejdokonalejší klimatizační zařízení.

Kromě ochlazení přispívá vegetace také k nezbytnému zadržování vody v krajině.

Lokální záplavy

Na jedné straně sucho a nesnesitelné horko, na straně druhé bleskové záplavy. To jsou důsledky klimatických změn. Síla srážek je velká a působí na relativně malém území, povrchy ve městech často nejsou přizpůsobené na vsakování vody. Srážky tak způsobí značné škody a bez užitku odtékají do kanalizace.

Dešťová voda

Srážkovou vodu, která je dispozici a doslova padá z nebe, je třeba využít. K zadržování vody se využívají akumulační nádrže, podzemní či povrchové vsakovací zařízení či retenční nádrže. Na parkovištích a podobných plochách se osvědčily vsakovací povrchy. Dají se kombinovat i s akumulačními boxy, jako to udělali v Kopřivnici. Více se dozvíte zde: Zdravé město Kopřivnice: Když parkoviště řeší stání pro auta i vsakování vody.

Obce a adaptační strategie

Budování zelenomodré infrastruktury vyžaduje velmi dobré plánování. Adaptační strategie musí být komplexní a řešit problematiku s ohledem na možné provázání s dalšími oblastmi.

Doporučujeme:

Jak zadávat veřejné zakázky na modrozelenou infrastrukturu v obci na kvalitu?

Zdravé město Valašské Klobouky: Projekty na zadržování vody plní více funkcí najednou

Adaptační plány obcí by měly zahrnovat efektivní hospodaření s dešťovou vodou. Nabízí se také řešení v podobě rozšiřování zelených střech, které nejenže zabraňují přehřívání střech a snižují okolní teplotu zvýšenou v důsledku tepelného ostrova, ale také absorbují škodliviny ze vzduchu a filtrují prachové částice, zvyšují biodiverzitu ve městech a mají řadu dalších výhod.

K zadržování vody je vhodné využívat zasakovací pásy nebo poldry.

Jak využít dešťovou vodu

Lze uvažovat o budování nádrží k zavlažování obecních ploch či ochlazování ulic. Další možností je využití dešťové vody k splachování na úřadech nebo ve školách, k úklidu, mytí vozidel apod.

Máte dotazy ohledně dalšího využití dešťové vody? Potřebujete vědět, zda lze na opatření zajišťující efektivní hospodaření s vodou čerpat dotace?

Poradna3.png