Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kaly a odstraňování dusíku a fosforu z odpadních vod

| zdroj: Marek Síbrt, SmVaK Ostrava0

cov13.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

V článcích Jak se čistí odpadní voda a Jak probíhá čištění vody u mechanicko-biologických čistíren odpadních vod byl popsán mechanismus čištění odpadních vod. Nelze však zapomenout na problematiku odstraňování dusíku a fosforu a na téma kalů.

Jak na dusík a fosfor?

Základními biochemickými procesy, které v aktivačních nádržích probíhají, jsou, kromě odbourávání organických látek, nitrifikace, kdy se amoniak oxiduje na dusičnany a dále denitrifikace, kdy se dusičnany postupně redukují až na plynný dusík. Oběma těmito procesy dochází k odstraňování dusíku z odpadní vody.

Dalším důležitým a v současnosti stále bedlivěji sledovaným procesem je odstraňování fosforu z odpadní vody. K tomu vedou v zásadě dvě cesty. Přidáním železitých, železnatých či hlinitých solí je možné dosáhnout chemického srážení fosforu. Pomocí specifických bakterií, které dokážou akumulovat fosfor do buněk, je možné odstranit fosfor z odpadní vody biologickou cestou.

Na konec vtéká voda do dosazovací nádrže, kde dochází sedimentací k oddělení vyčištěné vody, která odtéká zpět do přírody, od aktivovaného kalu. Část aktivovaného kalu je vracena do aktivační nádrže, další část formou přebytečného kalu je čerpána do vyhnívací nádrže.

Co s kalem?

Ve vyhnívací nádrži se kal permanentně míchá za stálé teploty 37-38 stupňů Celsia (mezofilní proces) nebo za teploty 50-55 stupňů Celsia (termofilní proces) a probíhá zde přeměna většiny rozložitelných organických látek na bioplyn za nepřítomnosti kyslíku - tzv. stabilizace kalu.

Bioplyn se odvádí do plynojemů a na větších čistírnách je následně využíván v kogeneračních jednotkách pro výrobu tepla a elektřiny. Uvádí se, že průměrná produkce bioplynu dosahuje asi 300 metrů krychlových z jedné tuny kalu.

Z vyhnívací nádrže se stabilizovaný kal přečerpává do uskladňovací nádrže, ze které je po zahuštění následně odváděn k jeho odvodnění na odstředivce.

Čistírenské kaly bývají využívány při respektování platné legislativy jako rekultivační substrát.

Proces biologického čistění odpadních vod v čistírnách je vlastně zintenzivněním a zrychlením procesů probíhajících běžně i v samotné přírodě.

Samočistící procesy probíhají v půdě, ve vodním prostředí a za součinnosti rostlin. Nicméně proces přírodního čištění je výrazně pomalejší, kdy mikroorganizmy postupně rozkládají a mineralizují organickou hmotu, uvolněné živiny jsou dále využívány vegetací.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert