Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak se vyvíjí produkce komunálních odpadů v době koronaviru?

| autor: Hana Tomášková0

kontejnery001_koronavirus.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Roční hlášení o produkci a nakládání s odpady se teprve bude podávat, ale již teď lze říci, že produkce komunálních odpadů v době koronaviru narostla, a to v řádu desítek procent. Obce se budou muset popasovat s rostoucími náklady v oblasti odpadového hospodářství.

Zvýšila se produkce komunálních odpadů?

„Ve spojení s bezpečnostními opatřeními proti COVID 19 jsme zaznamenali zvýšenou produkci komunálních odpadů, jelikož obyvatelé jsou více doma a neprodukují tak odpad u zaměstnavatele nebo na jiných místech - turistická místa, školy, nákupní centra,“ říká Pavel Drahovzal, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta obce Velký Osek.

Zvýšená produkce komunálního odpadu přímo souvisí s faktem, že občané pobývají většinu času doma. Chybí možnost stravování v restauracích a jídelnách, takže se v rodinách více vaří i nakupuje, a tudíž roste objem produkovaného odpadu.

„Nárůst je zhruba o 25 %,“ upřesňuje Pavel Drahovzal a dodává: „Nejvíce přibylo plastového a papírového odpadu, protože řadu věcí si občané nechávají doručovat přes e-shopy. Rovněž směsný odpad nastoupal z důvodu vyšší spotřeby v domácnostech, doma se více jí a tráví více času včetně školní výuky a práce na homeoffice. Ale roste i velkoobjemový a stavební odpad, jelikož lidé na homeoffice či na nuceném volnu vyklízí domácnosti od starých věcí a rekonstruují své domy.“

Změny v návycích občanů

„V první vlně vládních opatření proti COVID 19 jsme zaznamenali nárůst odpadu cca. o 20 %,“ přidává se Miloslava Škrabánková z Městského úřadu Odolena Voda a pokračuje: „Bylo více všeho. Směsného komunálního odpadu, papírů i plastů. Byly přeplněné kontejnery na oděvy a zaznamenali jsme i obrovský nárůst kovového odpadu – plechovek od piva. Najednou nám nedostačovaly ani popelnice, ani kontejnery. Jediné nádoby, na které nebyly stížnosti, byly ty se sklem. Také se město přes den přestalo vylidňovat a v ulicích parkovalo a dosud parkuje mnohem více aut. Ty častokrát blokují přístup k odpadovým nádobám či průjezd ulicí. Množí se tak hlášení svozové firmy, kde byl znemožněn výsyp i stížnosti od občanů.Jediná pozitivní zpráva je o 20 % vyšší příspěvek od EKO-KOMu za 2Q roku 2020.“

Lidé sice i nadále vzorně třídí, nicméně snahy o předcházení vzniku odpadu v této době pokulhávají. Vyřazuje se oblečení, nepoužívané nádobí, textilie a další vybavení. Bazary, výměnné swapy, reuse centra a obdobná zařízení jsou zavřené, a tak nepotřebné věci končí často v odpadových nádobách.

Problematický odbyt vytříděného odpadu

„U produkce směsného komunálního odpadu v rámci svozu nádob jsme vyšší množství nezaznamenali. Vysoký nárůst objemného a stavebního odpadu ovšem máme na sběrném dvoře. Jedná se o téměř dvojnásobné množství než v roce 2019,“ komentuje prozatimní bilanci tohoto roku Kateřina Hladíková z Městského úřadu Kutná Hora.

Výraznější problém však přetrvává u vytříděných komodit odpadu a dotýká se odbytu a cen za separovaný odpad.

„Třídění odpadů je celkově na stejné úrovni. Možná vyšší produkce tříděného papíru, za což může i nízká výkupní cena papíru a uzavření výkupen v době nouzového stavu. Více než produkce komunálních odpadů v době opatření proti COVID 19 nás trápí zvýšení plateb za třídění odpadů. Občané rok od roku třídí více a městu se zvyšují platby za odevzdání tříděných odpadů na dotřiďovací linku,“ popisuje Kateřina Hladíková.

Černé skládky

Bohužel odpad se nehromadí jen v popelnicích, ale zůstává také volně umístěný u kontejnerových stání a vznikají i černé skládky.

„V září jsme v rámci akce Ukliďme Česko zaznamenali více nepořádku a odpadků v přírodě okolo města,“ konstatuje Kateřina Hladíková a zpřesňuje informace o aktuální situaci: „V současné době okolo sběrných nádob tvoří nepořádek zejména bezdomovci, to řešíme s Městskou policií.“

„Plastové sáčky, rukavice a roušky končily všude možně,“ poukazuje Miloslava Škrabánková na smutný fenomén této doby. Kromě litteringu, jak se odborně nazývá nedbalé odhazování odpadků na veřejném prostranství a ve volné přírodě, se však na nepovolených místech hromadí i velké množství specifických odpadů.

„Řada lidí odmítá za stavební odpad platit, ačkoliv tento není součástí komunálního odpadu a nelze tak náklad za jeho likvidaci rozpočítat do poplatku za odpady,“ potvrzuje Pavel Drahovzal a doplňuje: „Rovněž velkoobjemový odpad a biologický odpad končí častěji mimo vyhrazená místa, jelikož obyvatelé odmítají akceptovat provozní doby sběrných dvorů a chtějí se odpadu zbavit hned. Mrzí nás to, protože se snažíme mít v obci pořádek a čisto, zvláště když v ní nyní obyvatelé tráví více času než v obvyklém režimu.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert