Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zero waste: 10 tipů, jak si ušetřit starosti i peníze

| autor: Hana Tomášková0

Zero waste: 10 tipů, jak si ušetřit starosti i peníze

O zero waste již bylo napsáno mnohé. Je to životní styl nebo směr, kdy člověk přemýšlí nad tím, jak odpad nevytvářet. Přitom stačí málo a naše popelnice nemusí přetékat tunami odpadu. Zde je desatero tipů, jak se k životu bez odpadu co nejvíce přiblížit.

1. Nejlepší odpad je ten, který nevznikne

S odpadem, který nikdo nevyprodukuje, nejsou žádné další starosti. Není třeba přemýšlet nad tím, jak s ním nakládat a kolik to bude stát.

2. Nepoužívej plastové sáčky

Plastové sáčky jsou morem dnešní doby. Nacházíme je všude. V učebnicích by dokonce mohl být současný člověk vyobrazený s plastovým sáčkem jako typickým artefaktem. Využijeme je na chvíli, ale rozkládají se roky.

3. Nekupuj balenou vodu

PET lahve se sice dají třídit a recyklovat. Existují i možnosti využívat zálohované PETky, ale obě možnosti stále znamenají značné logistické zatížení, které přírodě zrovna neprospívá. Recyklace je proces, který využívá energie, vodu, lidské zdroje a stojí peníze.

4. Nakupuj co nejvíce bezobalově

Dát přednost lokálním potravinám znamená ušetřit obalový materiál, protože lze využít vlastní obaly na více použití. Podporuje se tím také místní trh a šetří náklady za dopravu. Je to i zdravější varianta, zejména ovoce a zelenina je kvalitnější, protože nemusí dozrávat během dlouhého transportu ze zahraničí.

Základem je využívat vlastní tašky, sáčky či nádoby všude, kde to lze. Dokonce i v restauracích lze žádat, aby jídlo s sebou zabalili do vaší nádoby.

Pokud není možné nakupovat bezobalově, je vhodné dát přednost nákupu v co největších nádobách. Nádoby se později dají využít k dalším nákupům.

5. Kompostuj

Bioodpad tvoří až polovinu směsného komunálního odpadu, který končí na skládkách. Přitom se jedná o velmi cenný materiál. Nejlepší cestou, jak se bezpečně zbavit biologicky rozložitelného komunálního odpadu (BRKO), je jeho kompostování.

Kdo má zahradu, má vyhráno. Kdo ne, využije hnědé popelnice na bioodpad či veřejného nebo komunitního kompostéru. Do půdy se zpět dostanou prospěšné látky a na skládky nepřijde odpad, který je v tamních podmínkách velmi nebezpečný. Z bioodpadu se totiž při hnilobných procesech uvolňuje metan, který je hořlavý a výbušný.

6. Neplýtvej

Plýtvání potravinami, ošacením, hračkami a všemi spotřebními předměty je Achillovou patou konzumní společnosti. Řešením je nakupovat jen tolik, kolik se opravdu spotřebuje. Potraviny je nutné správně skladovat a dobře plánovat jejich nákup i využití.

7. Používej věci co nejdéle

Životnost zboží lze při správném a šetrném používání prodloužit. Dnes je vše snadno dostupné, což ovlivňuje náš přístup a podporuje nadbytečné nákupy a uměle vytvořenou poptávku. Co takhle zkusit rozbité věci opravit nebo najít nový způsob, jak předmět využít?

8. Využívej bazary, re-use centra, swapy, second-handy či charitativní organizace

Předměty, které již nemají využití v jedné domácnosti, mohou najít nové majitele. Existuje mnoho zboží, které má krátkou dobu použitelnosti. Jedná se zejména o dětské oblečení, hračky či sportovní vybavení. Opakovaným používáním se šetří peníze, zdroje i energie.

9. Hledej ekologicky šetrnější varianty

Dnes již není problém najít náhradu za jednorázové zboží. Místo papírových ubrousků lze pořídit látkové nebo povoskované. Vyrábí se dokonce speciální kapsičky na svačiny nebo sáčky na pečivo zajišťující jeho delší trvanlivost. Kelímek na kávu nahradí opakovaně použitelný, zubní kartáček se dá koupit v eko variantě.

Možností je mnoho. Spoustu užitečných pomocníků je možné si vyrobit doma. A to i v kosmetice nebo drogerii.

10. Přemýšlej

Vždy a za všech okolností. Opravdu potřebuješ okurku balenou ve folii? Máš u sebe vlastní hrneček na kávu? Nevydržíš bez mražených polotovarů balených v plastu? Někdy zákazník sáhne bezmyšlenkovitě po prvním výrobku, který se v prodejně nabízí. Jsou však zájmy obchodníků vždy v souladu s naším prospěchem?

Foto: ilustrační/ Pixabay, koláž Hana Tomášková/ Canva





Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert