Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak na energetickou nezávislost obcí a měst

| autor: Hana Tomášková0

konfa.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Posílení energetické nezávislosti měst a obcí je klíčovou problematickou současné doby. Přechod na obnovitelné zdroje byl původně plánován na dlouhodobější časový horizont. Válečný konflikt si však vyžádal mnohem rychlejší opatření.

Snížení spotřeby energie nejen na primární bázi, využívání obnovitelných zdrojů, omezení závislosti na plynu a ropě z Ruska či otázky financování řešila konference Jak na energetickou nezávislost obcí a měst, která se konala 28. června v Poslanecké sněmovně.

Posílení podílu OZE

„Je to výzva pro každého z nás,“ zdůraznil v úvodu Marian Jurečka, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda KDU-ČSL, s tím, že je třeba více využívat potenciál obnovitelných zdrojů. Připravují se změny v oblasti legislativy, které by posílily podíl OZE. Některé kroky už se spustily.

Je třeba zaměřit se také na energetické úspory a zejména na to, aby dlouhodobé investice přinesly energie v dlouhodobém horizontu.

Hovoří se o využití solární energie, biomasy atd. Sluneční osvit v letních měsících je v našem regionu nedostatečný, takže je třeba věnovat pozornost i dalším technologiím. Příkladem je třeba rozvoj výroby vodíku a jeho ukládání.

Omezené kapacity distribuční sítě

Když bude narůstat kapacita obnovitelných zdrojů energie, je nutné řešit i kapacitu distribuční sítě. „Problematika má dvě roviny,“ uvedla Zuzana Krejčiříková, ředitelka útvaru public affairs, ČEZ a. s. Jednou z nich je transparentnost z pohledu legislativy. Měly by být zmíněny konkrétní důvody, proč k připojení nemůže dojít. Druhá vyžaduje finance pro budování větší kapacity akumulace a OZE.

Projekty se musí začít chystat

Období bude hodně hektické. Kvůli válce není tolik času, věci se musí řešit daleko rychleji. Cesta, kdy se počítalo s plynem jako dlouhodobějším přechodným zdrojem, teď už není možná.

Projekty a strategie by se měly začít chystat, i když to vzhledem k blížícím se komunálním volbám není jednoduché. Je nutné začít, musí přijít výrazná aktivita i zespoda.

„Peníze na financování budou k dispozici,“ ujistil Marian Jurečka. Soustředit se je proto třeba na otázky kapacity výroby, komponentů či lidských zdrojů.

Možnosti financování

  • Vlastní zdroje
  • Bankovní úvěry
  • EPC projekty - velmi vhodné, dnes spousta obcí využije
  • Dotační výzvy (OPŽP, Modernizační fond atd.) - investice jsou vysoké, přesahují volební období
  • Výnosy a provize z partnerských projektů – například pronájem střech, které nejsou využity se ziskem finančního podílu nebo podílu na získané elektřině

Diverzifikace

Výrazná preference jednoho zdroje může přinést problémy. „Zmapujte si jednotlivé zdroje a nevsázejte pouze na jednu kartu,“ připomněl Ondřej Šumavský, manažer inovací MVV Energie. Diverzifikace rozloží rizika a zajistí udržitelné ceny a robustní energetiku.

Detailní informace týkající se energetické soběstačnosti měst a obcí, financování projektů na úsporu energie atd. přiblížíme v samostatných článcích.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert