Zvládání různých příčin lokálního nedostatku vody

| autor: Hana Tomášková0

voda_nedostatek3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Plynulé zásobování pitnou vodou se v České republice řeší na více úrovních. Cílem je zajistit dodávky pitné vody do lokalit, kde je zásobování z nějakého důvodu ohroženo či přerušeno. Jedním z podporovaných řešení je propojování vodárenských soustav.

V článku Propojování vodárenských soustav: Bezpečné a plynulé zásobování obyvatel pitnou vodou Ministerstvo zemědělství informovalo o podpoře propojování vodárenských soustav a nádrží. K tématu významu a spolupráce v této oblasti se dnes vyjádří Ing. Vilém Žák, ředitel a člen představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK).

Propojování vodárenských soustav může řešit dodávky pitné vody do lokalit, kde jí je nedostatek. Jak mohou kraje, města, obce či svazky obcí a vodohospodářské společnosti spolupracovat v rámci propojování vodárenských soustav a je to efektivní řešení?

Propojování vodárenských soustav je důležité technické řešení pro zvládání nejrůznějších příčin lokálního nedostatku vody. Nemusí to tedy nutně být jen z důvodu sucha, jak se často v této souvislosti uvádí, ale může to být také z důvodu plánovaných oprav, poruch či havárií na zdrojích vody v určité oblasti, které pak bude možné zvládnout díky schopnosti vodárenské soustavy přijmout, nebo naopak tzv. poslat vodu z jiného vodního zdroje. Všechny vámi vyjmenované subjekty mohou spolupracovat tak, že budou schopné a ochotné hledat způsob, jak spolupracovat na daném propojení. Velmi často se totiž z podstaty problému jedná o poměrně technicky, majetkově, provozně i investičně náročné akce, které bez vzájemného pochopení a vstřícnosti více subjektů nelze realizovat.

Ve kterém regionu v současné době bude propojování soustav situaci řešit a jaké jsou konkrétní důvody k propojení?

Asi není třeba vyjmenovávat konkrétní akce, protože téměř v každém kraji v rámci ČR je připravené, nebo se připravuje nějaké propojení vodárenských soustav. Podstatné je, že ministerstvo zemědělství tato propojení pomáhá realizovat díky k tomu určenému dotačnímu titulu. Z důvodů, které jsem popsal v odpovědi na předchozí otázku je zřejmé, že v drtivé většině případů se propojení vodárenských soustav nebude realizovat z jednoho konkrétního důvodu. Příčin pro využití propojení vodárenských soustav může být více.