Propojování vodárenských soustav: Bezpečné a plynulé zásobování obyvatel pitnou vodou

| autor: Hana Tomášková0

voda_nedostatek2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V reakci na postupující změny klimatu a předcházení možným dopadům ve formě nedostatku pitné vody rozšiřuje Ministerstvo zemědělství program podpory. Jednou z klíčových oblastí je propojování vodárenských soustav.

V krátkém rozhovoru shrnul Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství (MZe), význam i detaily podpory v této oblasti.

Jak zásadní je propojování vodárenských soustav pro zajištění pitné vody v lokalitách, kde jí může být nedostatek?

Propojování a posilování vodárenských soustav je zásadní a je dotační prioritou MZe. Důležité je si uvědomit, že bychom si pod tímto pojmem měli představit nejen skutečné propojování vodárenských soustav, ale i jejich rozšiřování nebo i zdrojové posilování. Jeho smysl spočívá především v zachování bezpečného a plynulého zásobení obyvatelstva pitnou vodou. Páteřní vodovody, resp. vodárenské soustavy, jsou velké, nadobecní infrastrukturní systémy, které mají zpravidla dostatečně kapacitní zdroje vody, které jsou daleko méně náchylné k nedostatečnosti ať už kapacitní, ale i kvalitativní než zdroje malé, lokálních vodovodů. Vzájemné propojování a posilování zdrojů pomůže zejména ve chvíli, kdy nastane krizová situace, což může být například sucho nebo havárie. Převedení vody z jiného zdroje zajistí, že výpadek dodávky pitné vody bude krátký a obyvatelé si ho ani nemusí všimnout. Současně to může umožnit obnovu a opravy bez přerušení dodávek pitné vody.

Jakým způsobem MZe podporuje propojování vodárenských soustav a nádrží?

MZe v roce 2020 vytvořilo Program „Podpora opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody“ a bylo z něj financováno prvních 7 pilotních projektů.

V reakci na poptávku obcí a vlastníků vodovodní infrastruktury MZe program rozšířilo o další podprogram – Podpora opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody I. pro další opatření, která obsahuje Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky. Jedním z podporovaných opatření je podpora zabezpečení a zajištění větší odolnosti vodárenské infrastruktury a předcházení možným dopadům nedostatku pitné vody (navýšení kapacity stávajících zdrojů, propojování vodárenských soustav apod.).

Doba realizace Programu byla stanovena na období 2020 – 2025, tj. na 6 let s celkovou alokací 4,89 mld. Kč.

V rámci uvedeného programu MZe podporuje také opatření týkající se rekonstrukce, modernizace a obnovy vodárenské infrastruktury sloužící k napojení oblastí zasažených suchem na skupinové vodovody a na vodárenské soustavy s dostatečnými zdroji pitné vody (tj. zejména rekonstrukce a obnovu přivaděčů). Součástí tohoto programu jsou dále opatření na podporu výstavba nových skupinových vodovodů, výstavba nové vodárenské infrastruktury sloužící k napojení oblastí zasažených suchem na skupinové vodovody a opatření na podporu instalace Smart Meteringu na vodovodní síti z důvodu snížení ztrát nebo zajištění regulace spotřeby v oblastech s omezenými zdroji pitné vody.

Posilování a propojování vodárenských soustav resort dosud podpořil částkou cca více než 1,3 miliardy korun, předpoklad pro letošek je dalších 875 milionů.