Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Boj s vedry pokračuje: Vídeň testuje nové druhy asfaltu

| zdroj: Viennaoffices0

Testovac-povrch-se-tymi-rznmi-druhy-asfaltu-Dieter-JadernyMA-281
zdroj: Viennaoffices

Rakouská metropole hledá další inovativní řešení, jak čelit rostoucím teplotám ve městě. Letos na jaře proto zahájila testování čtyř nových typů asfaltových směsí, které lépe odolávají vysokým teplotám a umožňují vsakování dešťové vody. Zátěžové zkoušky alternativních povrchů na cyklostezce u řeky Liesingbach potrvají tři roky.

Každý rok to zažíváme znovu – ulice měst se během letních veder mění v rozpálené plochy, kde se teplo drží až do večera. Na vině je klasický asfalt, který se rychle zahřívá a vytváří tzv. tepelné ostrovy. Vídeň se proto rozhodla hledat nové cesty, jak tyto negativní dopady zmírnit. Na cyklostezce u Liesingbachu ve 23. městském obvodu nyní v rámci pilotního projektu testuje různé typy asfaltových směsí, které by měly být k městskému klimatu šetrnější.

Asfalt z měst zcela zmizet nemůže, jeho pevný povrch je důležitý například pro cyklostezky nebo chodníky. Klasický asfalt má ale dvě zásadní nevýhody: silně akumuluje teplo a nepropouští vodu. Právě tyto negativní vlastnosti chce Vídeň minimalizovat pomocí alternativních směsí a experimentuje například s barvou, typem kameniva či použitým pojivem.

Na 80metrovém úseku město vedle sebe položilo čtyři různé druhy asfaltu. Jeden z nich je klasický, tři další patří do kategorie tzv. cool pavements – ekologičtějších povrchů, které by měly zůstávat chladnější i při vysokých teplotách. Radnice je vyvinula ve spolupráci s odborníky z vídeňské Technické univerzity (Technische Universität Wien).

„Už delší dobu hledáme inovativní povrch, který by byl pohodlný jak pro cyklisty, tak i pro jízdu s kočárky nebo osoby na invalidních vozících. Takový, který by byl hladký a zároveň ekologický, protože by propouštěl vodu,“ uvedla vídeňská radní pro městské plánování Ulli Sima. Největší důraz klade město na porézní strukturu asfaltu, která umožňuje vsakování dešťové vody a pomáhá vytvářet příjemnější mikroklima ve veřejném prostoru.

Město bude nové typy asfaltu podrobně sledovat během příštích tří let. Pomocí senzorů bude na cyklostezce měřit teplotu a vlhkost, aby zjistilo, jak různé povrchy ovlivňují mikroklima okolí. „Chceme ukázat, že i úpravou městských povrchů lze významně přispět k ochlazení města,“ doplnil Wolfgang Ablinger z magistrátního oddělení pro správu a výstavbu komunikací (MA 28). Pokud se některá ze směsí osvědčí, může v budoucnu najít využití i na dalších místech v metropoli.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva