Zájem o sběr bioodpadu v Pardubicích roste

| zdroj: Pardubice0

bioodpad4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Separovaný sběr biologického odpadu je v Pardubicích umožněn již téměř 15 let. Od roku 2007, kdy Pardubice zahájily pilotně sběr v omezené lokalitě rodinných domů, stoupl počet účastníků téměř čtrnáctinásobně.

Projekt odděleného ukládání bioodpadu

V současné době je do projektu odděleného ukládání bioodpadu zapojeno více než 3800 nemovitostí, včetně 14 základních a 35 mateřských škol. Za sběr ročně platí účastníci projektu městu 300 korun. „Poplatek za sběr bioodpadu zůstane stejný i v příštím roce. Loni byly náklady na provoz tohoto projektu a investice do hnědých kontejnerů na oddělené ukládání zeleného odpadu přes čtyři miliony korun, letos za první tři čtvrtletí téměř 3,2 miliony korun,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal, do jehož gesce patří i péče o životní prostředí.

Bioodpad jako hodnotná komodita

„Zelený odpad ale považujeme za velmi cennou komoditu, přes kompostárnu díky jeho sběru vracíme do přírody důležité látky, navíc šetříme objem komunálního odpadu, který je, za nemalý poplatek, ukládán na skládky,“ dodal náměstek.

Kontejnery na ukládání bioodpadu město zájemcům zapůjčuje bezplatně, benefitem je pak 50 kilogramů kompostu, které si mohou účastníci projektu každoročně zdarma odvést z dražkovické kompostárny.

Bioodpad se sbírá nejen u rodinných domů, ale i v sídlištní zástavbě

Projekt separace bioodpadu Pardubice zahájily v roce 2007 jen v jedné lokalitě města. Postupně sběr rozšířily na všechny městské části se zástavbou rodinných domů a letos zahájily i pilotní projekt na sběr bioodpadu v sídlištní zástavbě.


Přečtěte si také:

Jak na gastroodpady? V Praze funguje svoz z bytové zástavby již téměř rok

Obce přecházína zimní svoz bioodpadu


V současné době se k oddělenému ukládání zeleného odpadu přihlásilo 3841 nemovitostí. Jejich majitelé jen za posledních pět let „odeslali“ do kompostárny 16 000 tun zeleného odpadu. Loni to bylo více než 1800 tun, za prvních devět měsíců letošního roku již více než 1600 tun.

Svozy kontejnerů na bioodpad v zimním období a v sezóně

Kontejnery s bioodpadem Služby města Pardubic odvážejí v lednu a únoru jednou měsíčně, v březnu dvakrát do měsíce, od dubna do listopadu jednou za týden a v prosinci dvakrát měsíčně.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.