Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V Novém Strašecí chystají pilotní projekt na využití fotovoltaiky

| autor: Hana Tomášková0

Nové Strašecí 640px-N.S._MěÚ
zdroj: Nové Strašecí

Ceny energií vzrostly, obce proto ve zvýšené míře realizují energeticky úsporná opatření. Někde se pustily i do aktivního využívání obnovitelných zdrojů. Městu Nové Strašecí zatím fotovoltaika na veřejných budovách nesloužila, ale od konce letošního dubna by se situace měla změnit.

Pilotní projekt FVE na střeše čistírny odpadních vod

„Město přikládá hlavně v dnešní době, kdy ceny energií vystřelily vysoko, obnovitelným zdrojům energie velký význam,“ uvádí Karel Filip, starosta městaNové Strašecí. Vznikl proto nápad na vybudování fotovoltaické elektrárny na střeše městské budovy čistírny odpadních vod.

čov Nové Strašecí_zdroj Středočeský kraj

„Nové Strašecí zatím nevyužívá solární energii na svých objektech. Jedná se o pilotní projekt. Město a městské technické služby, které čistírnu odpadních vod provozují, navrhují instalaci fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem 18,9 kWp, a to bez bateriového uložiště. Bateriové uložiště není potřebné, protože se všechna vyrobená elektřina spotřebuje v rámci provozu čistírny odpadních vod. Je zde střecha, na kterou celý den svítí slunce,“ upřesňuje starosta.

čov Nové Strašecí_zdroj Středočeský kraj2

Financování projektu

Realizace projektu by měla proběhnout ve dvou fázích. První fází je zpracování samotné projektové dokumentace a výkazu výměr, záměr byl schválen městskou radou. O samotnou realizaci se pak bude ucházet více společností.

„Předpoklad ceny fotovoltaické elektrárny je okolo 700 000 Kč. Dotace je možné čerpat a bude o ní žádáno po zhotovení projektové dokumentace,“ informuje Karel Filip s tím, že město by se mělo podílet na investici částkou 500 tisíc korun.

Roční spotřeba čistírny odpadních vod se pohybuje okolo 280 MWh. Provoz čistírny vychází město zhruba na milion korun za rok. Solární energie by pomohla snížit náklady na elektřinu o přibližně 150 tisíc korun.

U jednoho projektu nezůstane

Instalace solárních panelů na střechu městské čistírny odpadních vod byla měla být zrealizována do konce dubna tohoto roku. Město počítá s tím, že investice do pilotního projektu na využití solární energie by se měla vrátit během přibližně pěti let.

„Nové Strašecí určitě plánuje do budoucna realizaci fotovoltaických elektráren i na jiných městských objektech. Nabízí se další budovy jako například kulturní centrum, budova školy, školky atd.,“ přibližuje starosta výhled na rozšíření využívání obnovitelných zdrojů městem.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ