Tvrdá voda zdraví neškodí, pokud splňuje platné legislativní požadavky

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Středočeské vodárny, a.s., Analytická laboratoř, Vyhláška č. 252/20040

voda_sovak.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Tvrdou vodu poznáte jistě podle přítomnosti vodního kamene na spotřebičích. Jejich provozu moc neprospívá, zanáší varnou konvici, bojler i pračku. Ze zdravotního hlediska je však tato voda kvalitní. Pití tvrdé vody s obsahem vápníku a hořčíku může dokonce působit preventivně proti kardiovaskulárním a neurodegenerativním onemocněním.

Tvrdost vody

V kombinaci se sírany a chloridy může tvrdost vody ovlivňovat její chuť. Podle platné vyhlášky č. 252/2004 má voda určená pro konzumaci stanovenu doporučenou hodnotu tvrdosti 2-3,5 mmol/l. Ze zdravotního hlediska se jedná o vodu kvalitní.

Obecně se tvrdostí vody rozumí koncentrace všech vícemocných kationtů kovů alkalických zemin, v podstatě se jedná o sumu vápníku a hořčíku.

Obsah vápníku ve vodě je přímo svázán s geologickou skladbou horniny, kterou protéká. Proto se tvrdost vody v jednotlivých geografických oblastech často liší. Voda pocházející z křídovité oblasti je tvrdší než ta, která se čerpá v oblasti žulové.

Přepočty tvrdosti vody
1 mmol/l = 5,6o dH 1o dH = 0,18 mmol/l
1 mmol/l = 10o dF 1o F = 0,1 mmol/l
1o dH = 1,7o F 1o F = 0,56o dH

1o dH = německý stupeň
1o F = francouzský stupeň

Meze tvrdosti vody
Pitná voda mmol/l odH oF
velmi tvrdá > 3,76 > 21,01 > 37,51
tvrdá 2,51 - 3,75 14,01 - 21 25,01 - 37,5
středně tvrdá 1,26 - 2,5 7,01 - 14 12,51 - 25
měkká 0,7 - 1,25 3,9 - 7 7 - 12,5
velmi měkká < 0,5 < 2,8 < 5

Tvrdá voda a zdravotní hledisko

Ze zdravotního hlediska je dávána přednost spíše vodě tvrdší. Nicméně i růst tvrdosti je prospěšný jen do určité míry. Optimum v pitné vodě je uvedeno ve vyhlášce pro pitnou vodu jako doporučené rozmezí. Zde uvedená horní hranice je však odvozena od „technických“ vlastností vody, nikoli zdravotního rizika.

Vápník nemá v žádném případě negativní vliv na naše zdraví. Naopak pro zdravý růst nebo k ochraně před odvápněním se doporučuje pít vodu s obsahem minerálních solí, jako jsou vápník nebo hořčík. Voda z kohoutku je tedy nejjednodušším každodenním zdrojem vápníku a hořčíku pro náš organismus.

Tvrdá voda a technické hledisko

Z technického hlediska není žádoucí ani velmi měkká voda, která bývá agresivní a způsobuje korozi potrubí, ani voda velmi tvrdá, která zase snižuje životnost potrubí a nádrží tvorbou inkrustací. Tvrdá voda navíc špatně rozpouští mýdlo a zvyšuje jeho spotřebu.

Specifickým problémem se stává tvrdost u teplé vody. Když voda obsahuje hydrogenuhličitany, dojde při zahřívání k odstranění CO2 a změně hydrogenuhličitanu na uhličitan vápenatý, který se vysráží ve formě tuhého vodního kamene na stěnách varných nádob, trubek a bojlerů.

Změkčování dodávané pitné vody polyfosforečnany není v souladu se stanovisky SZÚ

Pro eliminaci tvorby vodního kamene a snížení koroze je možné využít dávkování polyfosforečnanů (polyfosfátů). Nízká koncentrace polyfosforečnanů ve vodě může snížit tvorbu vodního kamene a sníží korozi. Je však nedostatečná k zamezení vylučování vápence ve varné konvici, bojleru a v pračce. Stanovisko Státního zdravotního ústavu k dávkování vyšších koncentrací polyfosforečnanů do pitné vody je veskrze negativní.