Spotřeba vody v Ostravě v roce 2022 klesla na 96,08 litru na osobu a den

| zdroj: OVAK, Vodarenstvi.cz0

voda_vana.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Oproti roku 2021 klesla loni v Ostravě spotřeba vody o 5,8 litru. Ostravané platili v roce 2022 za pitnou vodu 88,46 korun. Letos je to 97,04 koruny. Vodu pro 300 000 obyvatel dodává společnost OVAK a.s.

Ztráty vody v Ostravě

Za rok 2022 činily ztráty vody 1,341 milionu m3, což představuje 8,13 procenta z vody realizované. Jedná se o druhou nejnižší hodnotu od založení OVAK.

Vzhledem k tomu, že průměrné ztráty vody v ČR činily za rok 2020 15,1 %, jedná se o hodnotu výrazně pod průměrem v ČR. Odpovídá průměru ztrát vod v tak vodohospodářsky vyspělé zemi jako je Dánsko.

Výroční zpráva OVAK a obnova vodohospodářské infrastruktury

Ostravským vodárnám a kanalizacím loni stouply tržby o 28,6 milionu na 1,27 miliardy. Čistý zisk firmě klesl o 14,1 milionu na 81,4 milionu, uvedla společnost ve výroční zprávě.

"Finanční prostředky vynaložené společností Ostravské vodárny a kanalizace a.s. na zkvalitnění a udržení stavu vodohospodářské infrastruktury jsou pro rok 2023 očekávány ve výši více než 480 mil. Kč. Tyto prostředky putují na opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury a do investic a oprav provozního majetku. Kromě toho OVAK platí městu Ostrava nájem ve výši 285 mil. Kč," sdělil Petr Konečný, statutární ředitel OVAK.

Nadpolovičním vlastníkem OVAK je francouzská skupina Suez.

Výroba vody

Z vlastních podzemních zdrojů OVAK v roce 2021 vyrobily 6,33 milionu metrů krychlových vody. Bylo to o 10,9 procenta méně než před rokem.

Od Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava OVAK loni nakoupily 10,26 milionu metrů krychlových vody, o 4,3 procenta víc než v roce 2021.

Podíl vody, kterou OVAK dodaly z vlastních zdrojů, loni klesl, činil 38 procent, přičemž o rok dříve to bylo skoro 42 procent.

Přečtěte si také:

Průměrná spotřeba vody v ČR se pohybuje okolo 90 litrů na osobu a den

Odkalování vodovodní sítě

Odkalování je jedna z metod čištění vodovodní sítě, která využívá vlastnosti proudění vody k odstraňování sedimentu. Kaly jsou nejčastěji volně uložené částice, které se přirozeně usazují na dně vodovodního potrubí.

Pokud vodohospodáři neprovádí tuto údržbu, může docházet díky postupnému usazování a chemickým reakcím s povrchem potrubí k tvorbě pevných usazenin - inkrustů a k tzv. zarůstání potrubí, tedy ke zmenšování průtočného průřezu, zvyšování hydraulických ztrát, a tím ke snižování tlaku. Usazené nebo inkrustované látky mohou také přispívat ke snižování koncentrace chloru a být zdrojem energie pro přítomné mikroorganismy.

OVAK využívá chytré zařízení pro analýzu proplachů vodovodní sítě. Zařízení je české výroby a funguje ve zkušebním provoze v Ostravě už 5 let, vyzkoušelo se ve všech ostravských obvodech. Nejčastěji se používá pro nastavení ideálních parametrů odkalování a monitoring odstraňovaného znečištění během proplachu.

Vzhledem k tomu, že naměřená data jsou ukládána v uložišti, lze provést i zpětnou diagnostiku čištěných vodovodních úseků. Zařízení je přizpůsobeno k odebírání vzorků a může sloužit i pro monitoring požárních hydrantů.