Průměrná spotřeba vody v ČR se pohybuje okolo 90 litrů na osobu a den

| autor: Hana Tomášková0

voda_vana.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V České republice klesla spotřeba vody od roku 1989 o 45,5 %. Tehdy dosahovala hodnota až na 171 litru za osobu a den. V roce 2021 to bylo jen 93,2 litru a v roce 2020 dokonce jen 89,2 litru, v roce 2019 pak 90,6 litru na osobu a den.

Jedná se o spotřebu vody fakturovanou v domácnostech. Údaje vychází z dokumentu Informace o stavu v zásobování pitnou vodou a o jakosti dodávané vody připravené MZe a Ministerstvem zdravotnictví.

Tato data řadí Českou republiku mezi země s nejnižší spotřebou vody v Evropě. Lépe jsou na tom například Slovensko (79 litrů na osobu a den/ rok 2021) a Estonsko (88 litrů na osobu a den/ rok 2021). Oproti tomu třeba Italové spotřebovali v roce 2021 220 litrů vody denně.

Průměrná spotřeba vody v Praze

Průměrná denní spotřeba vody na osobu v roce 2021 byla v Praze 113 litrů, tedy o něco výše než je celorepublikový průměr.

Příklad průměrné denní hodnoty spotřeby pitné vody na osobu při různých činnostech v pražských domácnostech. Hodnoty uvedené v tabulce berte, prosím, pouze jako odhad a příklad./ zdroj PVK

Průměrné denní
hodnoty (v litrech)
Průměrné denní
hodnoty (v Kč)
WC 26 2,81
Os.hygiena, sprchování 41 4,43
Praní, úklid 18 1,95
Příprava jídla, mytí nádobí 10 1,08
Mytí rukou 6 0,65
zalévání 5 0,54
pití 2 0,22
ostatní 5 0,54
CELKEM 113 litrů 12,22

Poznámka: Ceny spotřebované vody jsou kalkulovány z ceny vody platné v PVK od 1.1. 2022 (vodné a stočné 108,13 Kč).

Pozor na úniky vody

Sledujte, zda se podél trubního vedení netvoří mokrá místa a pravidelně kontrolujte vodovodní kohoutky, zda někde nekape voda. Hlídejte také toaletu, aby neprotékala. Protékající záchod vás může připravit o 150 až 2000 litrů vody denně. Kapající kohoutek znamená únik vody zhruba 20 – 50 litrů denně.

Rozumná spotřeba pitné vody

Pitná voda je v České republice dostupná, ale není ji neomezené množství. Na mnoha místech je nutné hledat nové zdroje vody nebo posílit ty stávající. Jedná se zejména o některé obce využívající lokální zdroje podzemních vod a studny.

Neplýtvat vodou a rozumně s ní hospodařit, představuje dobrý způsob, jak podpořit dostupnost pitné vody a udržet se na žebříčku zemí s nejnižší spotřebou v Evropě.