Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Šetřit vodu i energie. Liberecký kraj vyzkouší pilotní projekt chytrého hospodaření

| autor: redakčně upraveno| zdroj: Liberecký kraj0

Liberecky_kraj.jpg
zdroj: Liberecký kraj

Prošlapávat cestu moderním technologiím v Libereckém kraji je cílem projektu, nazvaného Chytřejší kraj. Jedním z jeho témat je lepší hospodaření s vodou a energiemi.

Chytré budovy pro Chytřejší kraj

Proto kraj podporuje vznik takzvaných chytrých budov. První vlaštovkou v tomto směru jsou stavební úpravy na Obchodní akademii v České Lípě. 

„Využití moderních technologií a zavádění chytrých řešení jsou trendem dnešní doby a patří k úkolům, které v rámci koncepce Chytřejší kraj plníme. Vnímáme to jako službu obyvatelům regionu, ale také jako vklad do budoucna,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Pilotní projekt

Pilotní projekt konceptu má za cíl v budově českolipské obchodní akademie dosáhnout šetrnějšího hospodaření s vodou. „Během rekonstrukce sociálních zařízení dojde k instalaci technologie na úpravu dešťové vody ze střechy školy a takzvané šedé vody z umyvadel. Ta se bude využívat pro splachování toalet namísto pitné vody,“ informoval Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje. Ta pro kraj připravila žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí; projekt se nyní posuzuje.

Lepší hospodaření s vodou

Při pohledu na poslední suché roky se experti shodují, že šetrnější hospodaření s pitnou vodou bude nejen pro náš region čím dál palčivější téma. „I proto chceme mít úsporné technologie dopředu vyzkoušené na budovách, které jsou ve správě kraje nebo v nich sídlí krajské příspěvkové organizace,“ doplnil Martin Půta.

Kraj chce jít příkladem i u budov, které mají teprve vyrůst. Dešťovou vodu chce svádět i ze zelené střechy plánovaného parkovacího domu u sídla krajského úřadu a z okolních ploch. Součástí projektu je podzemní akumulační nádrž, ze které se bude voda vhánět do závlahového systému. „Naším přáním je, aby postupem času k masivnějšímu využití dešťové či šedé vody směřovalo více veřejných i soukromých projektů v regionu,“ sdělil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Servisní organizace Libereckého kraje

Agentura regionálního rozvoje, s.r.o. je servisní organizací Libereckého kraje, jenž je jejím stoprocentním vlastníkem. Posláním agentury je poskytování expertní podpory rozvojovým záměrům a projektům kraje, jeho obyvatel a podnikatelů. Agentura se věnuje dotačnímu managementu, environmentálním tématům, jakými jsou hospodaření s vodou a péče o zeleň v krajině, dále podpoře vědy a výzkumu. Pod agenturu spadá Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink a regionální značka Crystal Valley.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert