Průmyslovka v Letohradě obnovila provoz vodní elektrárny. Tak pokryje velkou část spotřeby školy

| zdroj: Pardubický kraj0

20231208_104659_copy_2016x1134
zdroj: pardubickykraj.cz

Průmyslová střední škola v Letohradě uvedla do provozu malou vodní elektrárnu na Tiché Orlici. Ta naposledy fungovala v roce 2011 a za 2,5 milionu korun ji škola zprovoznila díky příspěvku Pardubického kraje. S fungováním elektrárny, která téměř pokrývá spotřebu elektrické energie pro nedaleký areál školy, se v pátek seznámil také hejtman Martin Netolický.

„Bezprostředně po raketovém zvýšení cen energií v roce 2022 jsme vyzvali všechny naše organizace, aby připravily plán relativně jednoduchých opatření, která můžeme realizovat prakticky ihned, a to opatření ke snížení energetické náročnosti našich objektů. V Letohradě se nabízelo obnovení provozu malé vodní elektrárny na Tiché Orlici, která vznikla v devadesátých letech a naposledy byla v provozu v roce 2011. Obnova vodní elektrárny přišla na 2,5 milionu korun a částečně jsme ji financovali prostřednictvím rozpočtu Pardubického kraje a částečně z prostředků samotné školy.

Myslím, že tento projekt patří mezi ty nejlepší v oblasti energetických úspor, protože jsme schopni vyřešit prakticky celou spotřebu energie jednoho z areálů školy. Do budoucna bychom navíc chtěli zapojit elektrárnu také do sítě, aby mohla v případě přebytků vydělávat a zlevnit tak provoz školy,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Zprovoznění malé vodní elektrárny není jediným opatřením v rámci areálů školy. „Jeden areál školy je vytápěn na plyn a druhý na elektřinu, což znamená velké náklady na energie. Proto chystáme v rámci EPC projektů například výměnu kotelny. Řešíme však také umístění 220 fotovoltaických panelů na střechách školy tak, aby v letních měsících při nižším průtoku řeky zajišťovaly výrobu elektrické energie více panely a v zimních měsících naopak při větším průtoku se více zapojovala právě vodní elektrárna,“ řekl hejtman Martin Netolický.