Pitná voda pro desítky obcí postižených suchem

| zdroj: MŽP ČR0

voda_sklenice.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Další obce postižené suchem získaly podporu na vybudování či zkapacitnění nových zdrojů pitné vody, jiným z nich ulehčí získaná dotace shánění peněz na projektovou přípravu vodohospodářských projektů, jako je výstavba vodovodu, přivaděče, čistírny odpadních vod či související kanalizace.

Sucho v posledních letech pocítilo mnoho domácností. Vody ve studnách je málo a není tak kvalitní jako dříve. Na mnoha místech proto pracují na tom, aby se situace zlepšila. Pomáhají jim v tom dotace z rezortu životního prostředí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec aktuálně schválil další sérii projektů z Národního programu Životní prostředí. Přes 80 milionů korun přiteče do více než padesáti míst a s nimi i lepší voda. Například ve Vráži posílí vodárenskou soustavu, v Jahodově vybudují doplňkový zdroj vody a v Chotovinách napojí vodní vrt. „Dotace cílíme do oblastí, kde je to aktuálně nejvíce potřeba. Pomáháme obcím s akutními problémy, aby opakovaně nemusely řešit potíže s náhradním zásobováním pitnou vodou,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. I to je jeden z důvodů, proč MŽP podporuje podobné projekty prakticky nepřetržitě od roku 2016.

Kromě vrtů a nových zdrojů na podporu dosáhlo také několik obcí, kterým chybí vodovod nebo přivaděč a rozhodly se tento handicap řešit. Schválená dotace jim totiž umožní financovat kompletní přípravu projektů na jejich vybudování. Peníze na vlastní realizaci budou moci v příštím roce získat z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. Třeba v Řehlovicích se chystají zavést vodovod do místní části Nové Stadice, kde dosud chyběl.

„K těmto prvním úspěšným obcím se brzy přidají další. Výzva stále běží a došlé projekty vyhodnocujeme průběžně. Pokud se prostředky nevyčerpají dříve, bude možné žádost podat až do 29. ledna příštího roku,“ informuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává, že obce mohou na potřebnou dokumentaci získat až 90 % způsobilých výdajů.

K dispozici jsou stále i dotace na nové zdroje pitné vody, kde příjem žádostí končí v polovině prosince. Žádat je možné v Národním programu Životní prostředí a výše dotace může dosáhnout až tří milionů korun.

Seznam schválených projektů

Máte dotazy ohledně žádostí o dotace? Zajímá vás, které otevřené výzvy může využít vaše obec? Na vaše otázky odpovídají uznávaní odborníci.

Poradna3.png