Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Pane starosto, vědí vaši občané, kolik stojí výsyp popelnice?

| autor: Hana Tomášková0

kontejner_papir3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Po cestě do práce míjíte několik sběrných hnízd i popelnic za vraty rodinných domů. Kontejner na plasty vypadá, že přetéká. Při bližším ohledání se ukáže, že nádobu téměř zaplnila jediná krabice, snad od televize. No jo, sídliště. Ale popelnice na směs u protějšího domu ani nedovře víko, protože je v ní opět krabice. Proč?

Možná byla krabice ve směsné popelnici silně znečištěna, takže nemohla být vytříděna, kdo ví. Nicméně nešvar zaplňování popelnic nezkomprimovanými PETkami a krabicemi se rozmáhá v řadě obcí i měst. Proč? Že by neměly zavedený řádný motivační systém?

Jak to, že lidem nevadí, že nezmenšený objem odpadu zabere mnohem více místa, a tak je potřeba častěji vyvážet odpadové nádoby? Vždyť ty dokáží pojmout daleko více odpadu. Musel by však být řádně sešlapán nebo jinak směstnán. Uvědomují si občané, že za každý vývoz obec platí? Jsou nějakým způsobem tlačeni do toho, aby měli zájem podílet se na snižování nebo alespoň udržování nákladů za odpadové hospodářství obce?

Ne každý je natolik uvědomělý, aby ho bavilo třídit každý možný kousek odpadu. Ono zbavit se ho najednou v černé popelnici je mnohem jednodušší. Někdy pomohou děti, které se už od školky učí, že správňáci prostě třídí. Jde přece o naši planetu.

Jinde fungují besedy, osvětová okénka v obecních novinách nebo ekologické akce. Často pomohou bonusy za třídění nebo neprodukování odpadu. Finanční motivace je stále jednou z nejsilnějších. Plať za to, kolik odpadu vyprodukuješ. Je to jednoduché a přitom účinné.

Občana nelze ponechat bez řízení a kontroly, jinak zvlčí. Jsme prostě od přírody líní a pár aktivních jedinců to nezachrání. Proto musí nastoupit regulace či restrikce. Zavedení adresného třídění, snižování frekvence vývozů směsného odpadu, pokuty za odkládání odpadu mimo nádoby apod.

Kombinace více faktorů je pak zpravidla ještě účinnější. Všem změnám však musí předcházet důkladná osvěta. Občan potřebuje vědět, proč se mění zajetý systém, musí pochopit základní princip odpadového hospodářství a pak bude schopen podílet se na šetření nákladů. Zvlášť když si uvědomí, že jde i o jeho peníze.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert