Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nulový odpad: Voda bez obalu

| autor: Hana Tomášková0

Koronavirus a pitná voda

V případě pitné vody je velmi jednoduchá cesta, jak netvořit odpad. Stačí preferovat vodu bez obalu. Jak uvádí tzv. Modrá zpráva MZe, v roce 2021 bylo 96 % obyvatel České republiky (10 076 milionů obyvatel) zásobováno pitnou vodou.

Uhlíková stopa

Uhlíková stopa je součástí ekologické stopy a vyjadřuje naši produkci a spotřebu v souvislosti s emisemi skleníkových plynů. Toto měřítko lze aplikovat na veškerou činnost a produkty. Údaje na portálu Samosebou.cz ukazují, že průměrná uhlíková stopa na obyvatele za rok je v Česku cca 12 tun CO2e. Při produkci polystyrenu a PET jsou emise cca 3 300 kg CO2e na tunu, ostatní plasty se pohybují okolo 2 000 kg CO2e na tunu.

Snaha o snížení uhlíkové stopy je věcí nejen firem a institucí, ale i každého jednotlivce. Záleží na chování a přístupu. Jednou z klíčových aktivit, jak snížit uhlíkovou stopu, je předcházet vzniku odpadu.

uhlíková stopa balené vody2

Voda balená

Balená voda z environmentálního pohledu příliš kladných bodů nezíská. Oproti kohoutkové vodě je výroba náročnější na energie (na výrobu 1 l balené vody je třeba 1,39 l vody, dále elektřina, ropa atd.). Vodu je třeba zabalit, opakovaně přepravit, skladovat. K dopravě se využívá fosilních neobnovitelných zdrojů, dochází ke zbytečnému znečišťování ovzduší. PET lahve zůstávají jako odpad a je třeba řešit, co s ním. Většina PET lahví v České republice skončí vytříděna. – Vytřídí se osm PET lahví z deseti uvedených na trh. Dále tedy musí projít recyklačním procesem, což je žádoucí, avšak opět náročné na energie. Nejjednodušší je proto odpad netvořit a využívat vodu nebalenou.

Proč je vhodnější pít vodu z kohoutku:

  • Jedna litrová PET láhev s vodou způsobuje emisi 0,42 kg CO2 (veškeré náklady na výrobu lahví, vody, přepravu, skladování, prodej atd.) přeprava kamiony každý rok představuje 33 200 tun CO2 (ročně se na světě spotřebuje přes 155 mld. litrů balené vody)./ Zdroj: VOSROK
  • Voda z vodovodu je kvalitní (je pravidelně kontrolována, její kvalita je legislativně ošetřena). - Naše legislativa je nastavena historicky poměrně přísně, jak informoval ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., Ing. Vilém Žák, v našem článku Ukazatelé kvality vody mají v ČR přísnější limit, než vyžaduje evropská směrnice.
  • Kohoutková voda je vždy čerstvá a vhodná ke každodennímu pití – je uložena hluboko v zemi, kde je víceméně stálá teplota a je bez přístupu slunečního záření. Takovýchto podmínek u skladování balené vody nelze dosáhnout.
  • Je pohodlně dostupná kdykoli a v jakémkoli množství většině obyvatel ČR.
  • Voda z kohoutku je levnější v porovnání s balenou vodou. Častokrát tvoří balenou vodu voda kohoutková. Přidanou hodnotou, pokud to tak vůbec lze nazvat, je obal. Za ten si ovšem náležitě zaplatíme. A to hned dvakrát, protože z obalu se stane odpad a za jeho likvidaci je třeba zaplatit.
  • Pijeme-li vodu z vodovodu, nemusíme řešit, co s obalem. Nevzniká odpad, který bychom museli dále řešit – sbírat, svážet, dotřiďovat, recyklovat. K jeho likvidaci nepotřebujeme žádné energie.

Obce a podpora nebalené vody

  • Podpora využívání kohoutkové vody v rámci obcí zřizovaných institucí (karafy s vodou pro zaměstnance i návštěvy apod., snaha jít příkladem ve změně přístupu k pití vody z vodovodu).
  • Propagace kohoutkové vody jako žádoucí varianty prospěšné pro životní prostředí – informační kampaně, veřejné akce apod.
  • Instalace veřejných pítek – zajištění pitného režimu bezodpadovou formou na veřejných prostranstvích.
  • Edukace provozovatelů restauračních zařízení, že je vhodné nabízet hostům i kohoutkovou vodu (zpoplatnění nevadí, jedná se o službu v rámci restaurace, v principu jde o netvoření odpadu).
  • K předcházení vzniku odpadů přispívá i využívání vratných kelímků na festivalech a akcích pořádaných obcí – i když zde se většinou nejedná o pití vody.

Obce mají nezastupitelnou úlohu v edukaci občanů v oblastech prevence vzniku odpadu. Podpora nebalené vody je krokem, jak snížit environmentální dopad za ekonomicky výhodných podmínek.

Máte dotazy týkající se kohoutkové vody? Zajímají vás informace z oblasti prevence vzniku odpadů? Můžete se obrátit na odborníky prostřednictvím naší Poradny:

Poradna3.png

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert