Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ukazatelé kvality vody mají v ČR přísnější limit, než vyžaduje evropská směrnice

| autor: Hana Tomášková0

voda_pití.jpeg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Na otázky týkající se kontroly kvality vody v České republice či porovnání kohoutkové vody s balenou odpověděl redakci ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., Ing. Vilém Žák.

Jaké jsou normy v ČR pro kvalitu vody?

Požadavky na kvalitu vody v České republice jsou stanoveny vyhláškou. Od roku 2004 jsou většinovým zdrojem dat pro národní zprávu o jakosti pitné vody rozbory zajišťované provozovateli, jejichž provedení v předepsané kvalitě, četnosti a rozsahu je provozovatelům vodovodů uloženo platnými právními předpisy, konkrétně zněním vyhlášky č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody. Tato vyhláška je plně v souladu s evropskou směrnicí pro pitnou vodu.

Kontrola kvality dodávané pitné vody je nepřetržitě sledována v průběhu celého kalendářního roku, a to jak laboratorními analýzami, tak často i online monitorovacími sondami, které jsou instalovány na strategických místech distribuční sítě. Některé ukazatele jsou stanovovány přímo v terénu při odběru vzorků, jedná se především o teplotu vody, množství chloru, případně železo a zákal. Další ukazatele jsou pak analyzovány v laboratoři. Analýzy v rozsahu kráceného a úplného rozboru je provozovatel vodovodu povinen zajistit v akreditované nebo autorizované laboratoři nebo v laboratoři s osvědčením o správné činnosti laboratoře. Kromě výše uvedených analýz probíhá celá řada provozních kontrol, které stanoví odpovědný zaměstnanec dle aktuálně řešené situace. Kvalita pitné vody je v průběhu celého kalendářního roku pod super kontrolou Orgánu ochrany veřejného zdraví.

Jak si stojí naše normy v porovnání se zahraničím?

V případě evropské legislativy se jedná o Směrnici pro pitnou vodu. Naše legislativa je nastavena historicky poměrně přísně, kde řada ukazatelů má limit přísnější, než požaduje evropská směrnice, a to dokonce i v aktuálním novelizovaném znění z konce roku 2020.

Jak si stojí kvalita vody v různých regionech ČR?

Na výslednou kvalitu vyrobené vody mají základní vliv 2 parametry. Prvním z nich je samotné složení surové vody, druhým je použitá úpravárenská technologie. Surová voda povrchová, či podzemní většinou obsahuje širokou škálu rozpuštěných i nerozpuštěných sloučenin, které mají zásadní vliv na organoleptické vlastnosti vody, které lze do značné míry upravit adekvátní úpravárenskou technologií. I v ČR existují vodní zdroje, které jsou tak kvalitní, že se před distribucí vůbec nemusí upravovat. Většina zdrojů však nějakou úpravu vyžaduje. Proto, aby měl v ČR každý odběratel vody z veřejného vodovodu garantovanou její nezávadnost existuje příslušná vyhláška, přesně vymezující kritéria pro pitnou vodu. Jinak řečeno, každý, kdo u nás používá vodu z veřejného vodovodu má jistotu, že voda splňuje příslušná kritéria a prochází pravidelnou kontrolou. Proto se nedá říct, že je některá voda lepší a některá horší. Každá voda má kvalitu podle zdroje, z kterého pochází, tedy originální.

Dá se srovnat kvalita kohoutkové vody s balenou vodou?

V minulosti byly opakovaně prováděny srovnávací testy balené a kohoutkové vody a kohoutková voda z toho vždy vyšla velmi dobře, v mnoha případech lépe než voda balená v PET lahvích. Také vždy hodně záleží na skladování balené vody. Voda ve vodovodu je uložena („skladována“) v zemi v hloubce, kde je víceméně stálá teplota a je bez přístupu slunečního záření, tak takové skladování u balené vody není nikdy dosaženo. Nákup balené stolní vody pro běžnou spotřebu v domácnosti, která je napojená na veřejný vodovod, není opodstatněné. V případě, kdy je známo, že balená i kohoutková voda mají v ČR vysokou kvalitu, pak balená voda v ceně 10 Kč za 0,5 litru je v porovnání s 0,09 Kč za 1 litr kohoutkové vody neadekvátní výdaj. Kohoutková voda má navíc hlavní a nenahraditelnou výhodu v tom, že teče 24 hodin denně 7 dní v týdnu bez toho, aby člověk musel někam chodit, jezdit a nosit těžká balení. Existují samozřejmě situace, kdy se bez balené vody neobejdeme, jako například na dlouhé cestě, nebo při pobytu v místě, kde pitná voda prostě není dostupná. Ve všech ostatních případech by se každý měl zamyslet nad tím, jestli zbytečně nezatěžuje životní prostředí produkcí obalových materiálů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ