Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

MŽP podpoří aplikaci kompostů na zemědělskou půdu

| autor: Hana Tomášková0

kompost10
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Zdravá půda je v podstatě živý organizmus. Organickou půdní hmotu tvoří odumřelé části rostlin a půdní mikroflóry, které se nacházejí v půdě nebo se do půdy dostávají zapravením zbytků rostlin nebo aplikací organických hnojiv. V České republice je organické půdní hmoty nedostatek.

Výroba kompostu z bioodpadu

Dodat organickou složku do půdy lze formou organických hnojiv – například kompostů vyráběných z biologicky rozložitelných odpadů.

„Jako provozovatelé velkého počtu kompostáren s dlouholetými zkušenostmi v oboru jsme přesvědčeni, že využívání a zapracování kompostu do zemědělské půdy se v praxi děje velmi málo a nedostatečně,“ říká Petr Špičák, technický ředitel Recovera Využití zdrojů a.s., a dodává: „Biorecyklace, tedy výroba kompostu z bioodpadů, je ta nejpřirozenější recyklace, jakou si můžeme představit. Recovera vyrábí kvalitní certifikované komposty a našimi odběrateli jsou obce a města, velké zahradnické firmy, stavební společnosti, občané a částečně výrobci hnojiv, ale zemědělci téměř minimálně a dlouhodobě se nám nedaří tuto věc prosadit a určitě to není dobře.“

Podpora MŽP z Národního plánu obnovy

Ministerstvo životního prostředí chystá v rámci Národního plánu obnovy výzvu na „Podporu aplikace zapravování kompostu, digestátu či fugátu vyprodukovaného ze zařízení na zpracování bioodpadů na zemědělskou půdu". Jedná se o podporu na pořízení techniky pro koncové zapravování kompostu (případně digestátu a fugátu) vyprodukovaného v zařízeních na zpracování bioodpadů na ZPF (zemědělský půdní fond).

  • Národní plán obnovy
  • 2.7 Cirkulární ekonomika, recyklace a průmyslová voda investice
  • 2.7.1 Budování recyklační infrastruktury
  • Alokace v celkové výši 1,6 mld. Kč.

„Po jakékoliv funkční podpoře nebo pobídce odbytu směrem do zemědělství voláme opravdu již velmi dlouho, tzn. jakoukoliv pobídku považujeme za správnou a logickou. Až provozní praxe ukáže, zdali je tato věc dostatečná, či nikoliv. Za nás to považujeme za první krok ke snížení množství chemických hnojiv a jejich alespoň částečnému nahrazení přirozenější variantou v podobě kompostu,“ uvádí Petr Špičák.

Propojení zpracovatelů a zemědělců

Přímé propojení zpracovatelů a zemědělců by mohlo pomoci zvýšenému využívání kompostů zemědělci. Zájem o organická hnojiva ovlivňují i rostoucí ceny umělých hnojiv.

„Legislativně je myslím výroba kompostu a jeho kvality ošetřena dostatečně. Provozovatelé kompostáren mají stanovené legislativní požadavky pro výrobu kompostu k využití na zemědělské půdě a podmínky pro registraci kompostu jako hnojiva. Je třeba motivovat zemědělce, aby měli snahu využívat tyto komposty jako hnojivo,“ zdůrazňuje Petr Špičák.

Na úrovni obcí je nutné zaměřit se na soustavné třídění bioodpadu pro kompostárny a hlídat kvalitu separace. Likvidace bioodpadu v kompostárnách je pro obce mnohem lepší variantou, než když biologicky rozložitelný odpad končí ve směsném odpadu na skládkách. A to jak z pohledu ekologického, tak někde již teď, někde v brzké době, i z ekonomického hlediska.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ