Mnohé krajské, městské i obecní úřady v České republice se rozhodly podporovat cestu čisté mobility a začaly využívat vozidla na alternativní pohon. Vozový park je možné rozšířit o elektromobily díky státní podpoře. Další variantou je například pronájem od společností v rámci propagace rozvoje elektromobility.
Dotace
Obce, kraje, městské části hl. m. Prahy a další subjekty mohou až do 31. října podat žádost o dotace na vozidla s nízkými nebo nulovými emisemi. Dotace je poskytována nejen na vozy s alternativním pohonem, ale i na dobíjecí stanice. Výzva je jednokolová nesoutěžní.
Více se dozvíte zde: Výzva č. 11/2019: Alternativní pohony
Vrchlabí
Město zakoupilo elektromobil pro potřeby městského úřadu v rámci projektu "Elektromobil pro Vrchlabí". Státní fond životního prostředí České republiky podpořil projekt v rámci Programu IV - Program podpory obcí ležících v regionech národních parků, podprogram IV.5 - Podpora ekologicky příznivé dopravy v NP částkou 199.998 Kč, což je 30,86 % uznatelných nákladů projektu.
Vůz je využíván pro služební cesty v oblasti území Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma, kde je zvlášť důležité, že neprodukuje žádné emise výfukových plynů. Zaměstnanci města tak přispívají k ochraně životního prostředí, ale také pomáhají zvyšovat povědomí veřejnosti o možnostech využívání ekologické automobilové dopravy v turisticky frekventovaném regionu.
Valašské Meziříčí
Městský úřad ve Valašském Meziříčí využívá ke služebním účelům elektromobil Hyundai Ioniq Electric již od roku 2017. „Nízké provozní náklady jsou u elektromobilu samozřejmostí," uvedl Robert Stržínek, starosta Valašského Meziříčí a dodal: „Máme za sebou také první garanční prohlídku a ta byla také výrazně nižší než u ostatních vozů. Prozatím jsme neměli žádnou závadu a vůz funguje na jedničku."
Koupi vozu předcházelo otevřené výběrové řízení. Cenu se díky soutěži podařilo z ceníkové hodnoty téměř jeden milion korun snížit na 878 tisíc korun včetně DPH. Na elektromobil bylo možné čerpat dotaci Státního fondu životního prostředí ČR ve výši 220 tisíc korun.
Královéhradecký kraj
Na základě veřejné zakázky v rámci projektu AUTA KHK - Alternativní, udržitelné, trendy automobily pro Královéhradecký kraj nakoupil Královéhradecký kraj tři nové elektromobily Nissan Leaf včetně dobíjecích stanic. Vozy budou využívat zaměstnanci krajského úřadu při služebních cestách.
„Královéhradecký kraj plánuje v řádu deseti let přejít na elektromobilitu, proto se rozhodl otestovat provoz prvních tří elektromobilů, na kterých chce vyzkoušet zejména jejich dojezd, způsoby a rychlost dobíjení či způsoby jízdy za každého počasí. Kraj si chce do budoucna vydefinovat, jaké typy elektromobilů mu budou vyhovovat. Otestování těchto tří elektromobilů později zjednoduší rozhodování kraje při dalším nákupu a využití elektromobilů,“ přiblížila důvody k pořízení elektrovozů mluvčí Královéhradeckého kraje Sylvie Velčovská.
Pořizovací cena byla více než 2,6 milionu korun a finančně se na zakázce podílel Královéhradecký kraj a Státní fond životního prostředí ČR.
Moravskoslezský kraj
Také Moravskoslezský kraj jde příkladem ostatním municipalitám, firmám i široké veřejnosti. V oblasti, kde znečištění ovzduší patří mezi palčivé problémy, je nutné co nejvíce eliminovat zdroje znečištění.
Díky spolupráci se společností ČEZ získal Moravskoslezský kraj do pronájmu nový elektromobil značky Volkswagen e-UP. „Elektromobil produkuje na rozdíl od klasického automobilu nižší emise oxidu uhličitého, má téměř nulovou hlučnost a velmi zajímavé jsou také jeho nízké provozní náklady. Jsem rád, že spolupráce se společností ČEZ v rámci projektu Elektromobilita velmi dobře funguje a kraj může vyzkoušet další, již třetí značku elektromobilu v podmínkách převážně městského ostravského provozu,“ sdělil Daniel Havlík, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Zaměstnanci krajského úřadu mají v této chvíli k dispozici dva elektromobily - nový Volkswagen e-UP a Nissan Leaf, který kraj získal do pronájmu v loňském roce.
Mělník
Zaměstnanci městského úřadu využívají od tohoto roku dva elektromobily Hyundai IONIQ. Tříletý pronájem vozů zajistila na základě vítězství ve výběrovém řízení města společnost ČEZ ESCO.
„Používání dopravních prostředků na elektrický pohon se díky postupnému technologickému vývoji, klesajícím nákladům na pořízení a stále rozšiřované síti dobíjecích stanic stává stále dostupnější alternativou ke klasickým vozidlům. Vidíme v tomto trendu posun k vyšší kvalitě života obyvatel a samospráva by proto logicky měla jít ostatním subjektům příkladem. Naši zaměstnanci elektrická auta využijí pro cesty za služebními povinnostmi zejména po městě, ale i v širším okolí. Podpora zavádění alternativních pohonů ve veřejné i individuální dopravě je celoevropským trendem a my tuto cestou rádi pomůžeme jejich dalšímu rozvoji,“ uvedl při předávání vozů Ctirad Mikeš, starosta města Mělník.
Jihlava
Město Jihlava od července tohoto roku testuje po dobu tří měsíců elektromobil BMW i3. Vůz zapůjčila společnost E.on. Jihlava velmi dbá na ekologicky šetrný způsob dopravy. Ukončila provoz naftových autobusů a celá MHD Jihlava jezdí pouze na plyn a na elektřinu.
„Pravda, elektřina se zatím čistě ekologicky a bez uhlíkové stopy nevyrábí a těžba lithia pro baterie je také velmi často terčem kritiky. A o tom je také třeba začít otevřeně mluvit při propagaci elektromobility,“ řekl mluvčí magistrátu Radovan Daněk.
Komentáře