Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Je potřeba měnit obecné povědomí o tom, co vodárenství potřebuje

| autor: Hana Tomášková0

cov7.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Na konferenci Vodárenská infrastruktura a její financování se řešily otázky dotací, udržitelnosti a obnovy, využití benchmarkingu, samotné cenotvorby a správného investování. Prostor byl věnován i využívání moderních technologií pro dálkové odečty. Pohledem na financování a rozvoj této oblasti přispěli zástupci Svazu měst a obcí či Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice.

Dotace

V úvodní přednášce se Ing. Jan Kříž, náměstek ministra pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů MŽP, věnoval aktuálnímu stavu dotační podpory i možnostem dalšího programového období. Sdělil, že z pohledu indikátorů je stále mnoho lidí nenapojených na kanalizaci. Přetrvávají problémy s nitrofizací, chybí napojení na vodovody atd. Z poplatků není možné drahou infrastrukturu zaplatit. I to je důvod, proč se podpoře vodohospodářské infrastruktury bude MŽP věnovat i nadále.

Jan Kříž zmínil rovněž podporu domovních čistíren odpadních vod. Podpora zde bude vyšší, a to až 80 %.

Konkrétní informace o zveřejněných či chystaných výzvách týkajících se řešení odpadních vod či pitné vody najdete v našich dalších článcích.

Krize ve stavebnictví má negativní dopad i na vodohospodářství

Během diskuze se řešily kolektivní čistírny odpadních vod, možnost realizovat výstavbu nové čistírny odpadních vod ve městě, kde je papírově nižší počet trvale žijících obyvatel, ale ve skutečnosti zde pracují sezónní dělníci a stávající čistírnu využívají i další nehlášení občané. Zazněl i postřeh moderátora RNDr. Pavla Policara MSc., předsedy představenstva VAK Havlíčkův Brod a.s., že je nutné zareagovat rychle na situaci ve stavebnictví, kde má současná krize značný dopad na vodohospodářství.

Benchmarking

K benchmarkingu se vyjadřovala Ing. Želmíra Macková MBA z Odboru dozoru a regulace vodárenství Ministerstva zemědělství ČR, která vysvětlila, že regulovat obor VAK je důležité mimo jiné kvůli ochraně spotřebitele i vodohospodářského trhu. Objasnila, že benchmarking napomáhá regulaci například tím, že zpřístupňuje stejné informace o subjektech působících na trhu ve stejnou dobu.

Vodné a stočné musí zahrnovat finance na obnovu vodohospodářského majetku

Přednáškami se často prolínala nutnost připomínat snahy o motivaci všech subjektů, aby zahrnovaly do ceny vodného a stočného i peníze na obnovu majetku, což je pro další provozování vodárenské infrastruktury klíčové.

Ing. Anatol Pšenička, generální ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava a.s., uvedl, že je potřeba měnit obecné povědomí o tom, co vodárenství potřebuje. Zisk je daný, regulovaný, kontrolovaný, ale laciná propaganda některých politiků na ceně vodného a stočného ze zisku dělá něco nepatřičného, i když je to nesmyslné. V takovém případě se minimálně opravuje, kamufluje se, vede to k podfinancování. O tom se však příliš nemluví.

Konkurenční prostředí vytvářelo tlak a pomohlo to vodárenství v České republice pohnout se velice rychle dopředu. Jak sdělil Anatol Pšenička, mnohé státy nám závidí. Máme velmi dobré výsledky.

Konferenci pořádala Vida conference, další informace najdete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ