Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak zajistit ekologičtější vytápění, modernizaci veřejných budov či systém na využívání tepla z odpadních vod?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Aliance pro energetickou soběstačnost, MŽP, SFŽP0

rekonstrukce3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Dotace na zateplování, modernizaci budov a další systémy na úspory energií jsou v obcích populární. Starostům přinášejí hned několik výhod najednou.

Plýtvání energií

Evropané tráví v budovách většinu svého života. Budovy dnes konzumují okolo 40 % námi využívané energie a jsou zodpovědné za 36 % emisí oxidu uhličitého v EU.

Bohužel, tři čtvrtiny našich budov energií plýtvají. Dosažení uhlíkové neutrality se proto neobejde bez zateplování, úsporného osvětlení nebo klimatizování.

Jinými slovy, pokud se mají v Česku v roce 2030 podílet obnovitelné zdroje na konečné spotřebě energie z 18,5 %, mělo by alespoň 18,5 % nových budov v každém roce využívat obnovitelnou energii, zatímco dnes to jsou jen jednotky procent.

Největší rezervy mají bytové domy, komplexy budov a veřejné budovy. V rámci postupné digitalizace by měly být maximálně využívány inteligentní měřící systémy k balancování výroby a spotřeby.

Dotace na modernizace a úspory energií veřejných budov

Žádosti o dotace přijímá Státní fond životního prostředí ČR od 2. března 2020 do 2. března 2021. Mezi uchazeči mohou být jak obce a města, tak státní, příspěvkové a církevní organizace, výzkumné instituce, školy či neziskový sektor.

Zateplování veřejných budov

Majitelé veřejných budov, tedy zejména obce a města, se tak budou ještě před koncem programového období moci pustit do kompletního či částečného zateplení fasád, podlah i střech, výměny oken a dveří. Dotace pomohou zajistit obcím opravené budovy, které jsou v jejich majetku a které využívají občané a k tomu výrazně sníží spotřebu energií, takže je jejich provoz v dalších letech mnohem levnější.

Využívání tepla z odpadních vod a další

Ministerstvo přispěje i na další tepelně technická opatření jako instalaci řízeného větrání s rekuperací, systému na využívání tepla z odpadních vod, venkovní stínící techniky nebo modernizaci vnitřků budov. Zahrnout do podpory lze například vybavení budovy novými LED světly nebo akustickými prvky v učebnách a posluchárnách.

Ekologičtější vytápění

Dotaci je však možné čerpat i v případě, že se vlastník rozhodne změnit způsob vytápění ze spalování fosilních paliv nebo elektřiny na ekologičtější zdroj energie. Program podporuje kotle na biomasu, tepelná čerpadla a instalaci solárně-termických kolektorů nebo fotovoltaických panelů. V tom případě dotace šplhá až na 60 %, při přechodu na plynový kondenzační kotel až na 40 % z celkových uznatelných výdajů.

Podmínky a dokumenty k výzvě č. 146 najdete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj