Jak zajistit ekologičtější vytápění, modernizaci veřejných budov či systém na využívání tepla z odpadních vod?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Aliance pro energetickou soběstačnost, MŽP, SFŽP0

rekonstrukce3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Dotace na zateplování, modernizaci budov a další systémy na úspory energií jsou v obcích populární. Starostům přinášejí hned několik výhod najednou.

Plýtvání energií

Evropané tráví v budovách většinu svého života. Budovy dnes konzumují okolo 40 % námi využívané energie a jsou zodpovědné za 36 % emisí oxidu uhličitého v EU.

Bohužel, tři čtvrtiny našich budov energií plýtvají. Dosažení uhlíkové neutrality se proto neobejde bez zateplování, úsporného osvětlení nebo klimatizování.

Jinými slovy, pokud se mají v Česku v roce 2030 podílet obnovitelné zdroje na konečné spotřebě energie z 18,5 %, mělo by alespoň 18,5 % nových budov v každém roce využívat obnovitelnou energii, zatímco dnes to jsou jen jednotky procent.

Největší rezervy mají bytové domy, komplexy budov a veřejné budovy. V rámci postupné digitalizace by měly být maximálně využívány inteligentní měřící systémy k balancování výroby a spotřeby.

Dotace na modernizace a úspory energií veřejných budov

Žádosti o dotace přijímá Státní fond životního prostředí ČR od 2. března 2020 do 2. března 2021. Mezi uchazeči mohou být jak obce a města, tak státní, příspěvkové a církevní organizace, výzkumné instituce, školy či neziskový sektor.

Zateplování veřejných budov

Majitelé veřejných budov, tedy zejména obce a města, se tak budou ještě před koncem programového období moci pustit do kompletního či částečného zateplení fasád, podlah i střech, výměny oken a dveří. Dotace pomohou zajistit obcím opravené budovy, které jsou v jejich majetku a které využívají občané a k tomu výrazně sníží spotřebu energií, takže je jejich provoz v dalších letech mnohem levnější.

Využívání tepla z odpadních vod a další

Ministerstvo přispěje i na další tepelně technická opatření jako instalaci řízeného větrání s rekuperací, systému na využívání tepla z odpadních vod, venkovní stínící techniky nebo modernizaci vnitřků budov. Zahrnout do podpory lze například vybavení budovy novými LED světly nebo akustickými prvky v učebnách a posluchárnách.

Ekologičtější vytápění

Dotaci je však možné čerpat i v případě, že se vlastník rozhodne změnit způsob vytápění ze spalování fosilních paliv nebo elektřiny na ekologičtější zdroj energie. Program podporuje kotle na biomasu, tepelná čerpadla a instalaci solárně-termických kolektorů nebo fotovoltaických panelů. V tom případě dotace šplhá až na 60 %, při přechodu na plynový kondenzační kotel až na 40 % z celkových uznatelných výdajů.

Podmínky a dokumenty k výzvě č. 146 najdete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.