Novela zákona č. 406/2000 Sb. přinesla městům a obcím mimo jiné i povinnost zpracovávat souhrnný audit energetického hospodářství. Řada měst proto uvítá jiné řešení, které novela rovněž umožňuje, a které může být finančně méně nákladnější.
Certifikát ISO50001 pro energetické hospodářství
Povinný souhrnný audit energetického hospodářství lze nahradit také certifikátem dle normy ČSN EN ISO 50001.
V minulosti již řada českých měst certifikát ISO50001 pro své energetické hospodářství zavedla, bylo to například město Plzeň či Brno. Další města, jako například Kopřivnice, sice neusilovala o certifikát, ale standardy použila jako způsob vedení energetického managementu.
Tábor do systému zahrnul i příspěvkové organizace
Nyní se k řadě těchto měst přidává také Tábor, který je patrně prvním městem v ČR, který má v certifikovaném systému zahrnuté i příspěvkové organizace. V minulém roce získal Tábor, stejně jako řada dalších českých měst, významnou dotaci z Evropského sociálního fondu v programu OPZ na certifikaci systému ISO 50001 a v září roku 2021 se také podařilo certifikaci dokončit.
Město Tábor se cíleně hlásí ke snižování spotřeb energie ve svých budovách, úřadech, školách i provozovnách městských organizací včetně spotřeb pohonných hmot, a to s cílem nejenom snižování výdajů za energii, ale také minimalizace negativních dopadů na životní prostředí.
K rozhodnutí o certifikaci ISO 50001 významně přispěla novela zákona č. 406/2000Sb. a především pak postoj k povinným auditům energetického hospodářství měst a městských organizací, velkou roli v něm však sehrály pochopitelně náklady.
Systém energetického řízení
Právě proto se město rozhodlo pro zavedení systému energetického řízení (EnMS). „Systém energetického řízení není nic jiného než sdílení a dodržování pravidel při nakládání s energií napříč všemi organizacemi města,“ říká energetický manažer města Tábora, Daniel Urbánek.
Energetický management má město vztaženo na 212 budov, v nich eviduje cca 1 100 odběrných míst energie s roční spotřebou okolo 35 000 MWh/rok. V této podobě systém EnMS zahrnuje všechny městské organizace, nejen příspěvkové, ale i obchodní.
Kroky k udržitelné energetice a klimatu
Pro město Tábor je zavedení energetického managementu a normy ISO50001 jedním z významných kroků, doporučených i v nedávno zpracovaném Akčním plánu pro udržitelnou energetiku a klima v Táboře (SECAP). Jedním z cílů Akčního plánu, který pro město zpracovala společnost ENVIROS, je do roku 2030 snížit emise CO2 o 40 % proti roku 2010.
„Město se ve svém Akčním plánu opírá o škálu opatření v oblasti spotřeby a výroby energie.Ke snížení emisí CO2 nejvíce přispívá přechod zdroje pro centrální vytápění z uhlí na zemní plyn a biomasu, rekonstrukce páteřních rozvodů tepla a zavádění obnovitelných zdrojů energie. Jednou z povinností zpracovatele SECAP je podávat pravidelné monitorovací zprávy o dosažených výsledcích. Dobře nastavený systém energetického managementu zajistí kvalitní data pro tyto monitorovací zprávy,“ říká Josef Pikálek, obchodní ředitel společnosti Enviros.
KonferenceEnergetický management pro města a obce
Více informací i zkušeností města Tábora se zaváděním certifikace ISO50001 nabídne konference Energetický management pro města a obce, která se koná 29. a 30. 3. 2022 v Praze.
V programu konference se můžete mimo jiné dozvědět, zda je pro města či obec nákladově výhodnější zavedení souhrnného energetického auditu či certifikace ISO 50001 a také třeba shrnutí všech povinností, které městům přinesla právě zmiňovaná novela zákona 406/2000 Sb. Ta obsahuje rovněž aktualizaci/povinnost zpracování Průkazů energetické náročnosti budov, kontrolu systémů vytápění a systémů klimatizace apod.
Více informací na www.vidacon.cz
Komentáře