Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Hrozí omezení svozů ze žlutých kontejnerů? Třídičky odmítají plasty

| autor: Hana Tomášková0

plasty4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Obce mají podle nové odpadové legislativy více třídit. V některých regionech však již v této době řeší, že jim třídička nebere plasty kvůli výmětům z třídících linek komunálních odpadů. Svozové firmy nemají prostory, kde je skladovat, a hrozí omezením svozu plastů.

Co jsou výměty
Jedná se o plastový odpad, který v současné době nelze dále materiálově zpracovat (recyklovat). Nejde přitom vůbec o malé množství. Odhaduje se, že zhruba jen jednu třetinu vytříděných plastů lze dále recyklovat.

Trh s recykláty je živý a v různém období se může preference jednotlivých druhů plastů lišit. Zkrátka, o co je zájem tento měsíc, nemusí mít v dalších týdnech využití.

Třídění plastů

Naučit občany třídit odpad nebylo jednoduché a řada starostů by mohla vyprávět, co všechno edukace a kontrola separování odpadů vyžadovala. V praxi není možné, aby vedení obcí instruovalo obyvatele podle momentální situace na trhu, které druhy plastových odpadů mají zrovna třídit.

Kde v danou chvíli nepotřebný plastový odpad skladovat, než se situace změní? Sběrné dvory nepřipadají v úvahu, může se jednat o obrovské množství, které by bylo třeba uložit. Odpadové firmy rovněž nemají kapacity. Vyvezený odpad se hromadí a hrozí, že by musely přestat vyvážet žluté popelnice.

Energetické zpracování naráží na velkou výhřevnost

Pokud není odpad možné recyklovat, měl by být energeticky využit. Výměty však mají velkou výhřevnost, takže neodpovídají požadavkům spaloven, a ty jich přijímají jen menší množství. Nová legislativa v zájmu recyklace navíc určuje, že do ZEVO lze umístit pouze 30 % hmotnosti těchto výmětů.

TAPy jako řešení situace?

Jedním z rychlých řešení by mohlo být využívání plastových výmětů pro výrobu TAP (tuhých alternativních paliv). TAPy se používají v cementárnách jako náhrada uhlí/ mazutu.

Hlavní překážky pro využívání výmětů z plastů k výrobě TAP jsou dvě. První představuje nebezpečí v podobě nadlimitního množství chloru, které by dále mohlo poškodit technologie cementárny. Druhou je cena. TAPy dovážené ze zahraničí jsou levnější.

Jednání MŽP, SMO ČR a cementárny

Svaz měst a obcí ČR vyvolal jednání s Ministerstvem životního prostředí, které se problematikou nyní intenzivně zabývá. Hledají se možnosti i ve spolupráci s cementárnami, které rovněž projevily zájem podílet se na řešení. Cementárenský průmysl je nakloněn k tomu podniknout vstřícné kroky za předpokladu, že česká výroba alternativních paliv splní přísné parametry pro pece v cementárnách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert