Hrozí obcím a městům zrušení nebo omezení svozu plastů?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Martina Jandusová/ Průmyslová ekologie0

kontejnery0.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) upozornila na potřebu posunu účinnosti nové odpadové legislativy z důvodu ohrožení současného systému třídění plastů. Mají se města a obce obávat?

Nový zákon o odpadech (§ 36 odst. 5) podle ČAOH s okamžitou účinností znemožňuje některé z dosavadních možností, jak nakládat s určitými frakcemi z třídění plastů. Technologie, kam by byly přesunuty tyto „výměty“ z třídění plastů, však v České republice, jak uvádí ČAOH, nejsou a je ohroženo dlouhodobé předávání uplatnitelné části separovaných plastů do recyklace. To by mohlo podle ČAOH omezit nebo zastavit proces třídění, kdy by z velké části obcí mohly zmizet žluté kontejnery a potřebná separace plastů by zde mohla skončit.

K tvrzení ČAOH se pro server Průmyslová ekologie vyjádřila autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s., Ministerstvo životního prostředí, odpadová společnost SUEZ CZ a. s. a Česká asociace oběhového hospodářství. Tito oslovení odborníci s tvrzením České asociace odpadového hospodářství nesouhlasí.

EKO-KOM, a. s.

Nevidíme důvod k tomu, proč by měly být v obcích omezovány možnosti třídění plastových odpadů. Nový zákon pouze v souladu s novými evropskými předpisy vyžaduje, aby se při nakládání s tříděným odpadem striktně dodržovala již dnes platná hierarchie nakládání s odpadem a zajistilo se využití i pro nyní nerecyklované odpady.

Ministerstvo životního prostředí

Je potřeba připomenout, že na nový odpadový zákon čekají obce, a současná podoba návrhu je dlouze vyjednaný kompromis. Snaha odložit jeho účinnost nahrává skládkařským firmám, protože v současnosti končí na skládkách téměř polovina komunálních odpadů (46 % v roce 2019).

Posunutí účinnosti zákona také ohrozí plnění recyklačních cílů v následujících letech. Stovky firem a tisíce obcí počítají s tím, že nový odpadový zákon vejde v platnost v lednu. Všechny katalogy a další prováděcí předpisy jsou něj připraveny, stejně tak, jako jsou na tento termín navázány další motivační kroky, jako je třídicí sleva pro obce. Navíc požadavek uvedený v zákoně odpovídá požadavku, který je uveden v novelizované směrnici o skládkách odpadů, která je k dispozici od roku 2018.

Odpovědi všech zúčastněných respondentů najdete na serveru Průmyslová ekologie.