Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Efektivní systémy odpadového hospodářství

| autor: Hana Tomášková0

Černovice0.jpg
zdroj: Černovice/ Wikimedia Commons

Při zavádění nových systémů do odpadového hospodářství je třeba nejprve důkladně zanalyzovat situaci v dané obci. Nabízí se celá řada strategií, nových technologií, ale je třeba si předem spočítat, zda se zvolený systém vyplatí, bude udržitelný v dané lokalitě a zda jsou k dispozici potřebná koncová zařízení.

Odpovězte si na otázky:

  • Co zlepší nově nastavený systém, nenaruší dosavadní fungující strategie?
  • Máte nefunkční systém a chcete kompletně změnit odpadové hospodářství?
  • Bude zvolená strategie ekonomicky výhodná?
  • Jak se změní frekvence svozu?
  • Jak bude obec odpad monitorovat? Vyplatí se zavést čipy nebo QR kódy či vážit odpad?

Systém Door to Door (D2D, tedy tzv. od domu k domu)

Systém door-to-door spočívá v tom, že každá zapojená nemovitost má umožněno třídit odpad přímo z domácnosti. Odpad se odkládá do nádob nebo pytlů u nemovitosti, odkud pak probíhá svoz. Zvýšený komfort pro občany při třídění by měl vést ke zvýšení objemu vytříděného odpadu a zlepšení kvality třídění. Předpokládá se, že dojde i ke snížení produkce směsného komunálního odpadu.

Bioodpad

V rámci efektivního fungování odpadového hospodářství je zásadní třídění bioodpadu. Bioodpad v mnoha lokalitách tvoří 25 až 35 % ze směsného komunálního odpadu. Přitom jeho tříděním dokáží obce dosáhnout požadovaných cílů mnohem snadněji.

V sídlištní zástavbě je sběr bioodpadu komplikovanější. Anonymita větších bytových domů svádí občany k odkládání libovolného odpadu do nádob na bioodpad. Přitom kvalita vytříděného bioodpadu je rozhodující pro to, zda ho kompostárna přijme.

Řešením je osvěta občanů, systémy umožňující zapojit pouze občany, kteří mají o třídění bioodpadu zájem – zámky na nádoby s klíči pouze pro zájemce apod.

Analýza odpadového hospodářství

Evidence odpadu umožňuje získat obci přehled o skutečné produkci a jednotlivých tocích odpadu. Na základě takto získaných informací lze upravovat svozové trasy, frekvenci svozů, umístění a počet odpadových nádob apod. Analýza odpadového hospodářství umožní najít problematické oblasti a zavést nové efektivnější systémy.

Jak na analýzu odpadů se dozvíte v našem videu: Video: Analýza odpadového hospodářství obce

Motivační systémy

Důležitou součástí dobře fungujícího odpadového hospodářství je spolupráce s občany. Osvěta, komunikace a případně i motivační systémy umožní obci lépe přimět občany ke kvalitnímu třídění. Dobře vytříděné komodity jsou lépe obchodovatelné.

Příklady dobré praxe: Dobrovolný svazek obcí Sompo

Dobrovolný svazek obcí Sompo byl založen 10.1.2019. Jeho smyslem je poskytovat pomoc členům akciové společnosti Sompo a.s., tedy 117 akcionářům – obcím převážně z okresu Pelhřimov, chránit jejich zájmy, rozvíjet region v oblastech odpadového hospodářství, životního prostředí a vzdělávání.

Primární aktivitou svazku v prvních měsících existence bylo připravit zavedení systému Door to door, tedy svoz odpadů od domu k domu a zajištění financí na tuto akci z programu OPŽP.

„D2D bude u nás zaveden 1.dubna přesně jeden rok,“ říká Jan Brožek, předseda DSO Sompo a starosta města Černovice a dodává: „Za změnu na D2D jsme velmi rádi, protože bez ní by se nikdy nepodařilo dosáhnout takových výsledků třídění, abychom dosáhli třídící slevy. Jsme velmi spokojeni, a to i přesto, že jsme museli výrazně navýšit úvazky na třídící lince – zejména plastů je o dost více než v minulosti.“

Černovice1.png

Šrafované sloupce označují období, ve kterém je zaveden D2D. Z grafu je patrné, že klesá množství odpadů, které končí na skládce i to, že obec více třídí.

O 1,1 milionu kilogramů na skládky méně:

Černovice2.png

Při srovnání období od ledna do srpna je vidět, že na skládku bylo uloženo o 13 % méně odpadu než v roce 2020, v období od dubna do srpna je rozdíl dokonce 21,6 %.

Frekvence svozů

„Frekvence svozů se musela změnit radikálně, pro všechny naše linky jsme dělali nové svozové kalendáře. Jednak jsme museli samozřejmě začít svážet papír, plast i bio, což jsou nové cesty, zároveň jsme snížili frekvenci svozu komunálu na 1x za 14 dní. Za dosavadní dobu fungování D2D jsme na toto snížení frekvence svozu neměli ani jednu stížnost, což mne až překvapilo – naše svozová oblast má 50 tisíc obyvatel,“ uvádí Jan Brožek.

Černovice3.png

U papíru bylo v celkovém období od začátku roku vybráno o 14 %, v období od dubna do srpna o 22,6 % více papíru než v roce 2020.

Černovice4.png

Bioodpad

Novinkou v DSO Sompo bylo třídění bioodpadu. Ten končí na kompostárnách místo na skládce a je pro efektivitu systému zásadní. Celkem se za období duben až srpen 2021 svezlo 1 457 172 kg bioodpadu. Odpad se počítá na váhu. Průměrná hmotnost 1 m3 vytříděného plastu ve žlutém kontejneru váží 19 kg, stejné množství bioodpadu váží 700 kg.

Ekonomika nového systému

„Ekonomika byla ovlivněna tak, že musíme platit více lidí na třídící lince, ale máme více odpadů, který dokážeme prodat, méně ukládáme na skládku a bio jsme odklonili na kompostárny, což je pro nás dnes levnější řešení. Ve výsledku jsme tedy zhruba na stejných číslech, a jak se bude zvyšovat poplatek za uložení na skládku, bude myslím D2D ještě výhodnější,“ uzavírá Jan Brožek

černovice5 (2).png

Máte otázky týkající se odpadového hospodářství? Můžete se obrátit na odborníky prostřednictvím naší Poradny:

Poradna3.png

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert