Do 30. září lze podat žádost o dotace na čištění odpadních vod a výstavbu vodovodů

| autor: Hana Tomášková| zdroj: OPŽP0

covka2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Operační program Životní prostředí aktuálně nabízí dotace na čištění odpadních vod. Podpora se týká i pitné vody. Jde o výzvy č. 42 a č. 44.

42. výzva – Čistírny odpadních vod a kanalizace

Dotace na výstavbu centrálních čistíren odpadních vod (popř. decentralizovaných ČOV), intenzifikaci ČOV a výstavbu či dostavbu kanalizace; retenční nádrže a odlehčení na jednotné kanalizaci.

Podání žádosti

Od 30. srpna 2023 (9:00) do 30. září 2023 (20:00)

Alokace

2 000 000 000 Kč

Žádost je možné podat elektronicky prostřednictvím portálu IS KP21+ včetně všech požadovaných příloh definovaných v Pravidlech pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP pro období 2021–2027.

Oprávnění žadatelé:

• obce
  • městské části hlavního města Prahy
  • dobrovolné svazky obcí
  • obchodní společnosti vlastněné z více než 50 % veřejným subjektem
  • zájmová sdružení právnických osob vlastněná z více než 50 % veřejným subjektem

Typy žadatelů obchodní společnosti a zájmová sdružení právnických osob musí být zároveň vlastníky vodovodů nebo kanalizací pro veřejnou potřebu ve smyslu zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích. Všichni žadatelé musí být zároveň hlavními vlastníky vodohospodářské infrastruktury na území relevantní obce a splňovat pravidla pro provozování infrastruktury dotované z OPŽP, jak určuje Příloha č. 07 Pravidel pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP pro období 2021–2027 (Metodika pro žadatele rozvádějící podmínky přílohy č. 3 Programového dokumentu OPŽP 2021–2027, ve verzi platné v době zveřejnění výzvy MŽP). V ostatních případech je nezbytné konzultovat přijatelnost vlastnicko-provozní situace před podáním žádosti o podporu.

44. výzva – Vodovody, zdroje vody a úpravny pitné vody

Dotace na výstavbu nebo dostavbu vodovodů, zdrojů vody, výstavbu a intenzifikaci úpraven pitné vody.

Podání žádosti

Od 30. srpna (9:00) do 30. září 2023 (20:00)

Alokace

500 000 000 Kč