Další nízkopříjmové domácnosti z Vysočiny dosáhly na kotlíkovou dotaci

| zdroj: Kraj Vysočina0

money-2696219_640
zdroj: pixabay

Radní Kraje Vysočina v minulém týdnu rozhodli o schválení 72 žádostí o poskytnutí kotlíkové dotace. Jedná se o žádosti předložené během prvního měsíce jejich příjmu. Úspěšní žadatelé budou moci na výměnu svého starého kotle na tuhá paliva za nový ekologický zdroj tepla čerpat finanční prostředky v celkovém objemu přes deset milionů korun.

Od letošního září, kdy byl příjem žádostí zahájen, bylo na Krajský úřad Kraje Vysočina předloženo více než sto žádostí o dotaci v rámci projektu Kotlíkové dotace v Kraji Vysočina pro nízkopříjmové domácnosti II, který je financovaný z Operačního programu Životní prostředí 2021 - 2027. Z toho jen během prvního měsíce bylo předloženo 76 žádostí o dotaci, uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová s tím, že podpoření žadatelé budou písemně informováni o schválení jejich žádosti dopisem, který jim bude v nejbližších dnech zaslán společně se Smlouvami o poskytnutí dotace.

Stejně tak budou vyrozuměni i všichni žadatelé, kterým nebyla dotace přiznána. Nepodpořeny byly pouze čtyři žádosti, a to z důvodu nesplnění podmínek programu. Zbývající předložené žádosti aktuálně procházejí administrativní kontrolou a v případě zjištění nedostatků budou předkladatelé vyzváni k jejich nápravě.

Žádosti bude kraj přijímat po dobu jednoho roku, až do konce srpna 2024. Nízkopříjmové domácnosti tak mají stále možnost podat žádost o dotaci na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva a získat finanční prostředky ve výši až 130 000 korun na nový kotel na biomasu, případně 180 000 korun na tepelné čerpadlo.

Dotace jsou nově zaměřeny na nízkopříjmové domácnosti na Vysočině, v nichž všichni členové pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod třetího stupně. Příspěvek mohou získat také domácnosti, ve kterých žadatel, nebo některý z členů jeho domácnosti, v období od 1. 1. 2022 do doby podání žádosti o podporu pobíral příspěvek na bydlení.

Na realizaci výměny starých kotlů se kraji podařilo získat z Operačního programu Životní prostředí finanční prostředky ve výši 103 milionů korun. Za tuto částku může být podpořeno více než 575 žádostí o dotaci.