Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adapterra Awards: Biocentrum Mokroš

| zdroj: Adapterra Awards0

ADAPTERRA_fotka_3x2.jpg
zdroj: Adapterra Awards

Na dříve holém poli vznikla na okraji obce Mořice doslova zelená oáza. Dnes již vzrostlé stromy obklopují mokřad, louky i protékající potok. Biotop pomáhá zadržovat vodu v lokalitě, meze a remízky zabraňují erozi a poskytují úkryt pro zvířata.

Ačkoliv jej obec vytvořila už v roce 2004, i v současné době ukazuje svůj pozitivní vliv na okolní krajinu. Poblíž biocentra vznikl v roce 2009 sad starých ovocných odrůd. Biotop je veřejně přístupný jako naučná plocha.

Co opatření řeší

Obec Mořice se přibližně jednou za dekádu potýkala s povodněmi z rozlité řeky Hané. Místní se kvůli tomu rozhodli vybudovat na zamokřených polích v blízkosti obce umělý mokřad, který pomůže obec ochránit. Biocentrum Mokroš nyní pomáhá při rozlivech Hané, zvyšuje schopnost krajiny zadržet vodu, zabraňuje erozi a slouží jako úkryt pro zvířata. Biocentrum je také oblíbeným cílem dětí z okolních škol a mateřské školy v Mořicích, která se zaměřuje na enviromentální výchovu.

200707_13_biocentrum-mokros_09m_2.jpg

Jak to funguje

Lokální biocentrum Mokroš plní funkci biocentra. Vznikl zde biotop nivy s plochami luk, lesa a mokřadu. Je veřejně přístupné jako naučná plocha původní i lidmi záměrně rozšiřované flory.

Na výstavbu mokřadu navázala v roce 2008 výstavba naučné stezky s lávkou, ptačí pozorovatelnou a informačními tabulemi. Poblíž biocentra vznikl v roce 2009 sad starých odrůd, předně ovocných stromů, které naši předci měli na zahradách, a postupně se z nich vytratily.

Rozloha území biocentra činí 3 hektary, katastr obce má výměru 451 hektarů. Dosah opatření je primárně v území obce Mořice a svou funkčnost ukázal při povodni v roce 2011, kdy zmírnil její následky pro občany obce.

200707_13_biocentrum-mokros_03m_3.jpg

Původní stav

Na místě byla původně intenzivně zemědělsky obdělávaná část krajiny. Biocentrum obec založila na pozemcích získaných při komplexních pozemkových úpravách, které zde proběhly relativně brzy.

Údržba

Je nutné zajistit údržbu lávky s pozorovatelnou, náklady na sečení části ploch a pravidelný úklid. Náklady na novou lávku nepřevýší 100 tisíc korun.

Největší výzvy a překážky

Problematická jsou dlouhá období sucha. V létě se v posledních letech nedaří udržet v mokřadu dostatečnou hladinu vody, což vede k úhynu některých vodních rostlin, jako je například leknín, a narušení ekosystému biocentra.

200707_13_biocentrum-mokros_04m_4.jpg

Zkušenosti z provozu

Fungování biocentra ukazuje, že na každém kousku běžné krajiny lze dosáhnout retence vody a zároveň získat mnoho dalších benefitů. Z biocentra Mokroš se stal turistický cíl, naučný bod o přírodě nejen pro děti, úkryt zvěře a také oblíbený cíl procházek pro místní.

V době svého vzniku představoval projekt silně inovativní prvek, dodnes ho lze považovat za příklad dobré praxe vytvoření multifunkčního krajinného prvku s přínosem pro přírodu i místní komunitu. Pokud by v každém katastru existoval podobný prvek, což není nerealistická představa, stav a funkčnost české krajiny by se výrazně zlepšily.

Kolik to stálo

Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 3,1 milionu korun (3.109.225 Kč). Financován byl prostřednictvím Ministerstva zemědělství ČR a Pozemkového úřadu Prostějov.

Životnost je předpokládána na desítky let. Úspory ani návratnost se u tohoto typu projektu nevyčíslují.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ