Reklama

8. 8. 2019  |  Odpady  |  Autor: Hana Tomášková

Zamyšlení: Plasty? Dobrý sluha, ale špatný pán

Plasty znamenaly průlom v našich technologiích. Byl to krok kupředu. V dnešní době je to skoro sprosté slovo. Hlavním důvodem jsou všudypřítomné zbytky plastových obalů.

Plasty jsou moderní, užitečné a v některých odvětvích nepostradatelné. To je bez diskuze. Nabízejí nám vlastnosti, které v přírodní podobě nenajdeme. A pokud ano, tak za nevýhodných podmínek.

Na druhou stranu nám ale umožnily zpohodlnět. Pustit si je do každodenního života i tam, kde je ve skutečnosti nepotřebujeme. Naším špatným pánem jsou plastové obaly.

Neznamená to, že všechny obaly z plastu jsou špatné. Mnoho z nich je ale nadbytečných. Přitom by stačilo jen používat rozum. Hromadění odpadu je globálním problémem, který sám od sebe nezmizí.

Jsme přesvědčeni, že velké věci se dějí zdola a každé malé šetření odpadem, odpovědný přístup k spotřebě a upřednostnění kvalitních, a pokud možno lokálních potravin, je ve výsledku velký přínos,“ upozorňuje Michal Poppe z Bezobaláče ve Zlíně.

Někdy jen stačí změnit pár zajetých zvyků. Trochu slevit ze svého pohodlí. Není to jednoduché. Ale můžeme se o to pokusit.

Nejde o to, že jedinec nemůže nic změnit. Je to o tom, že změna začíná u každého z nás,“ říká Šárka Petrovičová z Neobaleno, s.r.o.

Je vhodné vybrat si pár kroků, které nás nebudou příliš zatěžovat. A mít na paměti, že nelze změnit všechno naráz. Postupně třeba zjistíme, že je to pro nás výzva a že nás to baví.

Používání plastových sáčků je dnes zlozvyk

Plastový sáček na dva rohlíky? Další na jeden croissant? Jak dlouho v něm pečivo před konzumací uchováváme? A co se s ním děje potom?

Jsou prostě zbytečné. Čeho se obáváme? Že se nám mrkev během cesty domů promíchá s brokolicí? Nebo že se ušpiní? Ale no tak, vyrostly z hlíny a my je před použitím stejně umyjeme, ne?“ argumentuje Beth Terry na svém blogu My Plastic Free Life. Na jejích stránkách najdete hned 100 kroků k životu bez plastu. My se některým z nich budeme detailněji věnovat v dalším článku.

Mezi kroky, které nás příliš nezatíží, patří používání vlastních tašek a nádob. Pokaždé, když si vezmete vlastní tašku, hrneček na pití, nádobu na jídlo s sebou, dáváte jasný signál, jak by měl život okolo nás vypadat.

Některé obaly lidstvo dovedlo ad absurdum. Balíme okurky do fólie? Vakuujeme oloupané pomeranče? Pijeme z plastů nápoje plné konzervačních látek? Vybíráme si raději balenou vodu?

Je to pohodlné. Jít a koupit si, na co mám chuť. Jídlo připravené k přímé konzumaci. Nepřemýšlet nad tím, co předcházelo tomu, než se potravina dostala do líbivého obalu. Nemyslet na to, co následuje a jaká to může mít zdravotní rizika. Prostě jen tak být a proplouvat.

Ve službách Obalového pána z Plastů...

 

 

Foto: ilustrační/ Pixabay

© Ekologie v praxi, z.s. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI