Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zaměřeno na lokální topeniště: Měření kvality ovzduší ve vybraných lokalitách Kraje Vysočina

| zdroj: Kraj Vysočina0

komín kouř pixa
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Lokální topeniště jsou v Kraji Vysočina dlouhodobě hlavním zdrojem znečištění ovzduší. Vysoké ceny energií trend lokálního vytápění tuhými palivy v poslední době ještě umocňují.

„Ovzduší je složkou životního prostředí a jeho čistota má bezprostřední dopad nejen na zdraví lidí, ale i na přírodu jako celek a proto je prioritou Kraje Vysočina ovzduší chránit a udržovat jeho kvalitu na co nejlepší úrovni,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek. Projekt „Měření kvality ovzduší ve vybraných lokalitách Kraje Vysočina zaměřené na vliv lokálních topenišť“ vznikl na základě Výzvy č. SGS-2 „Svalbard“, vyhlášené v prosinci 2022 Státním fondem životního prostředí (SFŽP), zprostředkovatelem Programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ financovaného z Norských fondů 2014-2021 (NF). Výzva Svalbard byla vyhlášena na podporu projektů zaměřených na monitoring a identifikaci místního znečištění ovzduší zapříčiněného lokálními topeništi. Celková podpora ze strany obou subjektů (SFŽP a NF) je zásadní, neboť činí 90 % z celkových uznatelných nákladů.

Tento projekt navazuje na více než desetileté měření kvality ovzduší v rámci projektů ISKOV I., ISKOV II. a Detailní monitoring polycyklických aromatických uhlovodíků (PAUPZKO) v návaznosti na zpřesnění Programu zlepšování kvality ovzduší (PZKO) zóny Jihovýchod CZ06Z 2020+ (PAUPZKO ) v rámci předchozí výzvy Norských fondů s označením Tromso. Jedním z cílů projektu je výše zmíněná měření doplnit a upřesnit, a to především detailním střednědobým měřením polycyklických aromatických uhlovodíků a aerosolových částic. Při výběru lokalit i následném vyhodnocení je brán v potaz také počet vyměněných kotlů v rámci tzv. kotlíkových dotací. Iniciátorem projektu je Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina, který je zároveň garantem projektu (spolupracující subjekt). Nositelem projektu je Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a partnerem firma ENVItech Bohemia s.r.o., renomovaný dodavatel měřící techniky.

Hlavním cílem předkládaného projektu je proměření vlivu lokálních topenišť na znečištění ovzduší v obcích, které byly z dlouhodobých měření vybrány jako nejproblematičtější, a jejich srovnání s pozaďovými oblastmi v rámci území Kraje Vysočina. Měření proběhne na 5 lokalitách v Kraji Vysočina, kde bude probíhat více než ¾ roku „online“ měření koncentrací aerosolových částic frakcí PM10 a PM2.5 a pravidelné odběry aerosolových částic pro následné laboratorní stanovení koncentrací polyaromatických uhlovodíků (PAU) v čele s benzo(a)pyrenem. Zvýšené koncentrace většiny PAU jsou brány jako indikátor zvýšeného podílu lokálních zdrojů vytápění na emisní zdrojové skladbě.

ČÍM, KDE A KDY BUDE PROBÍHAT MĚŘENÍ?

Pro záměry projektu byla vybrána sídla obcí s různou typologií. Při výběru lokalit se vycházelo především z výsledků zimní kampaně projektu PAUPZKO, přičemž byly vytipovány obce s nejvyššími naměřenými hodnotami (4 lokality) a 1 obec pozaďová.  Jedná se o středně velké až malé obce, s různou skladbou paliv pro lokální vytápění (s plynofikací i bez), se střední či malou dopravní zátěží, obce údolní (časté inverze) i dobře provětrávané, výše položené. Bylo akcentováno také rovnoměrné rozložení lokalit na území kraje a podíl vyměněných kotlů v rámci kotlíkových dotací. Každá z obcí je v jiném okrese Kraje Vysočina, měření bude probíhat v těchto obcích: Ledeč nad Sázavou (HB), Otín (JI), Žirovnice (PE), Jaroměřice nad Rokytnou (TR) a Fryšava pod Žákovou horou (ZR). Odběry vzorků aerosolových částic thorakální frakce PM10 budou realizovány s využitím středně objemových vzorkovačů, vzorky budou pravidelně odesílány k laboratorní analýze. Pro kontinuální monitoring aerosolových částic PM10 a PM2.5 budou použity certifikované analyzátory na optickém principu, nebo na principu radiometrie. Odběry vzorků a online monitoring budou probíhat v období od 15. 7. 2023 do 31. 3. 2024.

ZÁVĚRY PROJEKTU

Veřejnost bude o projektu průběžně informována na webových stránkách projektu www.mereniovzdusi.cz/vysocina, na webových stránkách Kraje Vysočina, na sociálních sítích. "V dubnu 2024 bude na základě detailního vyhodnocení naměřených dat zpracována závěrečná zpráva z měření, která bude zahrnovat okomentované výsledky měření, včetně identifikace zdrojů znečišťování ovzduší v dané lokalitě se zaměřením na lokální topeniště. Oficiální ukončení projektu je dne 30. 4. 2024. Do té doby budou představeny veškeré výsledky projektu, a to jak na tiskové konferenci v roce 2023 a v roce 2024, tak v závěrečné tiskové zprávě, na výše uvedeném webu a na sociálních sítích," sděluje závěrem Pavel Hájek.

  • Kontakt na řešitele projektu:

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě – Ing. Karla Neničková, administrátor projektu, karla.nenickova@zuova.cz, 733 321 820

ENVItech Bohemia s.r.o. – Mgr. Ondřej Svačinka, manažer projektu, svacinka@envitech.eu, 728 730 655

Kraj Vysočina – Ing. Kateřina Žáková, oddělení integrované prevence, odbor životního prostředí a zemědělství, zakova.k@kr-vysocina.cz, 564 602 515

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert