Návrh na zálohování PET lahví a plechovek, který prosazuje Ministerstvo životního prostředí pod vedením ministra Petra Hladíka, naráží na silnou kritiku ze strany obcí, maloobchodníků i veřejnosti. A je proti němu i řada zákonodárců. Vyplynulo to z výjezdního jednání poslaneckého a senátního výboru pro životní prostředí, které se uskutečnilo za začátku září v OZO Ostrava.
„Pořád ještě věřím, že nakonec vyhraje zdravý rozum a novela v této podobě nespatří světlo světa,“ řekl po jednání starosta Bohumína Petr Vícha, který je členem senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Podle něj poslanci a senátoři v Ostravě 3. září na vlastní oči viděli, že odpadový systém městům funguje a je efektivnější a levnější, než uvažované zálohování. „Náměstek primátora Ostravy Aleš Boháč nás informoval o loňské výstavbě moderní třídírny komunálních odpadů, která má úspěšnost devadesát pět procent. A navíc separuje všechny využitelné komodity, nejen plasty a hliník. Zavedením zálohování PET lahví by byla investice ve výši tří set milionů výrazně znehodnocena, stejně jako dlouhá leta budované systémy v obcích a městech,“ podotkl starosta.
Nový systém bude jednorázově stát 5 miliard a další 1,5 miliardy každý rok. Zálohování je údajně nutné z toho důvodu, aby Česká republika splnila evropské požadavky na třídění. „Opět se vymlouváme na zlý Brusel, že musíme dosáhnout cílů separace. Ale my jsme schopni jich dosáhnout i bez mnohamiliardových investic, když podpoříme další třídičky a vylepšování systému třídění na obcích,“ míní Vícha.
Upozornil, že novela dopadne i na spotřebitele. „Kromě předpokládaného zvýšení cen zboží budou muset lidé doma hromadit nezmáčknuté lahve a pak je vozit zpět do obchodů. To je absolutně nepraktické, zvlášť pro ty, kteří žijí v okrajových částech měst nebo v menších obcích, kde se kvůli zavedení zálohování mohou malé obchody dostat na pokraj existence,“ varuje starosta s tím, že jedním z dalších negativních důsledků zavedení zálohového systému by mohlo být navýšení poplatků za odpady. Pokud totiž obce přijdou o výnos z PET lahví, zvýší se jim náklady na odpadové hospodářství. „Buď tedy více doplatí ze svého rozpočtu, nebo zvýší poplatky pro občany,“ odhaduje Vícha.
Nejenže by zálohovací systém podle starosty Bohumína generoval vysoké náklady, ale navíc by se nápojářské firmy dostaly k cenné komoditě, kterou dnes spravují obce. „Nápojáři získají materiál v hodnotě stovek milionů korun, dodavatelé automatů zakázky za miliardy a občané to všechno zaplatí,“ shrnuje starosta a dodává, že zálohování PET lahví je výhodné jen pro vybrané skupiny, nikoli pro obce, občany a státní rozpočet.
Minulý týden se novela zákona o obalech probírala přímo v Senátu. Na odborné jednání svolané předsedou Milošem Vystrčilem přišli návrh obhajovat zástupci Ministerstva životního prostředí. „Používají argumenty tak, jak se jim to zrovna hodí, což nepůsobí zrovna důvěryhodně.Senátoři jim věcně oponovali.Pokud by návrh prošel vládou a nedej bože i poslaneckou sněmovnou, existuje velký předpoklad, že v Senátu by pro něj většina ruku nezvedla,“ dodal Vícha.
Rostislav Pěnčík - starosta@jinosov.cz 30.9.2024 20:19
Zcela souhlasím, až obce pracně a za velkých investic vybudují systém odpadového hospodářství, který funguje, tak to všechno zahodíme a začneme znovu od začátku. Nevidím v tom moc logiky a ani rozumu.