Zachytávání srážkových a šedých vod a jejich další využití

| autor: Hana Tomášková0

déšť5
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Podpora přizpůsobení se změně klimatu, prevence rizika katastrof a odolnosti vůči nim je aktuální problém, který je nutno řešit. Jednou zforem podpory je 36. výzva z OPŽP, která řeší vybudování technologie pro akumulaci, úpravu, a rozvod šedých a srážkových vod v budovách za účelem splachování, zálivky, praní a dalších relevantních užití.

Dotace

Příjem žádostí byl otevřen 1. února 2023. Dá se očekávat, že výzva osloví spolu s dalším výzvami týkajícími se modro-zelené infrastruktury (MZI) celou spektrum veřejných subjektů, a to i v Praze.

V případě srážkových vod zejména tam, kde jich bude dostatek na zvolený účel – tj. tam, kde jsou vhodné plochy střech na zachycení srážek. Prioritní u veřejných budov by mělo být využití na závlahu zeleně z důvodu nízké salinity. Ale rozhodující jsou místní poměry.

V případě šedých vod pak tam, kde je předpoklad využití užitkové vody a kde je dostatečná produkce šedých vod. Ideální jsou objekty s welness, které produkují značné množství vod s minimálním znečištěním. Ale i sportoviště se sociálním zařízením – tělocvičny, sportovní haly, stadiony.

Udržitelnost jako standardní požadavek

U udržitelnosti více než kde jindy platí, že udržitelnost roste s tím, jak se řešení dokáže přizpůsobit místním podmínkám. Ideální je tak vycházet z analýzy zdrojů, spotřeby a možností likvidace odpadních vod. Na co se často zapomíná je to, že podstatnou roli hraje hydrogeologie, a tedy možnosti využití podzemních vod (i např. jako užitkové vody) nebo to, zda je možné vypouštět vyčištěné vody v místě.

Mezi firmami, které se na řešení problematiky připravovaly vývojem a dlouhodobým ověřováním technologií jsou firmy ASIO. V nabídce těchto firem najdete vedle výrobků i služby spojené s realizací – tj. projekci a podporu při získávání dotačních titulů.

„Dokážeme zajistit veškerou přípravu zahrnující návrh/studii, projekt a vyřízení dotace a stejně tak komplexní dodávku technologie pro využití dešťových a šedých vod – tedy nádrže, filtrace, čerpadla, úpravny atd.,“ potvrzuje Václav Kučera, obchodně-technický zástupce ASIO spol. s.r.o.

Výrobky a technologie

Díky široké komplexní nabídce produktů pro HDV a recyklaci šedých vod umíme pokrýt drtivou většinu aplikací a dané technologie umíme velmi dobře přizpůsobit místním podmínkám,“ říká Václav Kučera.

Produktově to např. ve firmě ASIO NEW vypadá následovně:

a) Pro využití srážkových vod jsou vhodné komplexní systémy REWA v jakékoliv typu nádrže dle místních podmínek, potřebného objemu s kapacitně vyhovující technologií v podobě filtrace AS-PURAIN, čerpací techniky a systému dopouštění;

b) K zajištění dodávky dešťové vody do systému včetně efektivního zálohování systému pitnou vodou jsou vhodné automatické čerpací a doplňovací jednotky AS-RAINMASTER. Mezi nejzajímavější patří jednotky AS-RAINMASTER SC, které jsou opatřeny frekvenčním měničem a zajišťují velmi tichý chod čerpadla a nízkou spotřebu el. energie díky regulaci výkonu čerpadla;

c) Pro kvalitní vyčištění a hygienické zabezpečení dešťových vod jsou připraveny typové úpravny vod AS-RAINMAN. Zajistí kvalitně vyčištěnou a hygienicky zabezpečenou vodu pro splachování WC a podobně;

d) Pro recyklaci šedých vod jsou připraveny jednotky AS-AQUALOOP, jak v podzemní, tak nadzemní variantě, v rozměrově, objemově a konstrukcí volitelných nádrží, dle místních podmínek včetně dodávky čerpací a doplňovací technologie a případného druhotného hygienického zajištění.