Web MPO nově poradí s dotacemi, komunitní energetikou i s ochranou spotřebitele

| zdroj: MPO ČR0

zdroj: MPO ČR

Aktuální novinky a moderní řešení v oblasti energetiky, nový dotační rozcestník, desatera na ochranu spotřebitele nebo pravidelné informování veřejnosti a obcí. To vše lze nalézt na pravidelně aktualizovaném webu Ministerstva průmyslu a obchodu www.energiezamene.cz, který přináší užitečné informace a inspiraci nejen v oblasti energetických úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie.

„Na začátku energetické krize bylo důležité, aby měly domácnosti a firmy rychlé informace o aktuální situaci. Proto jsme v té době spustili informační kampaň, posílili naši informační linku 1212, rozšířili možnosti energetických poradců EKIS a spustili web, kde byly všechny informace přehledně a na jednom místě,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že resort pokračuje v jeho aktualizaci. „Na tomto webu najdete aktuální stav zásobníků s plynem, příklady z praxe moderních řešení v oblasti energetiky nebo desatera, která poradí, na co si dát pozor například při výběru fotovoltaiky. Nově jsme také připravili dotační rozcestník z oblasti energetiky, kde můžete jednoduše najít, jakou podporu můžete čerpat.“

Dotační rozcestník slouží jako průvodce finanční podporou v oblasti energetiky. Poskytuje ucelený přehled o dostupných dotacích a finančních podporách, které mohou pomoci snížit náklady na projekty v oblasti energetické úspory. Například informace k Operačnímu programu Doprava, Integrovanému regionálnímu operačnímu programu, Operačnímu programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, Modernizačnímu fondu, Národnímu plánu obnovy, kotlíkových dotacích a programu Nová zelená úsporám.

Ministerstvo průmyslu a obchodu web také rozšířilo o novou sekci Inspirace, která nabízí uživatelům příběhy a projekty z oblasti energetiky, které slouží jako zdroj nápadů a návodů k úspoře energií. Moderní technologie a inovace otevírají dveře k energetické soběstačnosti, a tato nová sekce přináší konkrétní příklady, jak lze využít obnovitelné zdroje energie a snížit náklady.

Kromě toho je MPO v pravidelném kontaktu se zástupci měst a obcí v České republice, kteří projevili zájem o spolupráci. „V minulém týdnu jsme starostům poslali newsletter, kde informujeme o novinkách z oblasti energetiky. Zároveň chystáme sérii webinářů, které obcím pomohou s efektivním využitím energie. Zvažujeme například témata jako jsou způsoby snižování spotřeby energie a nákladů, podpora elektromobility, dotace na obnovitelné zdroje nebo webinář ke komunitní energetice a sdílení vyrobené elektřiny,“ říká ministr Síkela.

S boomem ohledně obnovitelných zdrojů se začaly objevovat nekalé obchodní praktiky. Proto ministerstvo ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí a Komorou obnovitelných zdrojů energie připravilo desatero rad a tipů pro ty, kteří instalaci fotovoltaiky zvažují. Výběr spolehlivé firmy, která zajistí kvalitní přípravu a provedení projektu od začátku do konce, je totiž klíčový. Desatero také poskytuje rady ohledně výpočtu návratnosti solární energie a využití solární termiky. Ale nejen to, připraveno je i desatero pro majitele rodinných domů, kteří uvažují o pořízení tepelného čerpadla, desatero pro výběr fototermického systému a desatero pro výběr a stavbu individuálně stavěného topidla.

V souvislosti s plynem se ve veřejném prostoru objevují nepřesné informace o jeho dovozu. Proto web www.energiezamene.cz nabízí také přehled toho, odkud se plyn dováží, nebo jak se mění naše spotřeba plynu oproti loňskému roku.