Výše poplatku za odpady zůstává v Brně již desátým rokem stejná

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Brno.cz0

brno.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Místní poplatek za komunální odpad v Brně i v roce 2023 činí 670 Kč. Splatnost poplatku je k 31. 5. 2023. Výjimku z úhrady mají senioři, kteří v daném roce dosáhli nebo dosáhnou 70 let věku, a děti do 3 let včetně. Osvobozeno je rovněž třetí a každé další dítě v rodině.

Kdo je poplatníkem poplatku za obecní systém odpadového hospodářství

a) fyzická osoba přihlášená ve městě nebo

b) vlastník nemovité věci zahrnující byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, ve které není přihlášena žádná fyzická osoba a která je umístěna na území města, a to ve výši odpovídající poplatku v základní sazbě za jednu fyzickou osobu; má-li ke stavbě určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinnému domu vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně.

JEDNA OSOBA MŮŽE BÝT ZPOPLATNĚNA JAK Z TITULU PŘIHLÁŠENÍ V BRNĚ, TAK Z TITULU VLASTNICTVÍ SOUČASNĚ

OSOBA OSVOBOZENA OD POPLATKU Z TITULU PŘIHLÁŠENÍ V BRNĚ NENÍ OSVOBOZENA Z TITULU VLASTNICTVÍ NEMOVITOSTI PODLÉHAJÍCÍ ZPOPLATNĚNÍ

NĚKTEŘÍ POPLATNÍCI MAJÍ OHLAŠOVACÍ POVINNOST

Osvobození od poplatku

Výše poplatku na daný rok je stanovena obecně závaznou vyhláškou. Povinnost zaplatit za komunální odpad má každý člověk s trvalým pobytem v Brně, dále cizinci s některým z povolených typů pobytu a cizinci (EU), kteří se zdržují v Brně déle než 3 měsíce. Včas nezaplacené poplatky lze vymáhat až ve výši trojnásobné částky.

Údaje o osvobození od poplatku z důvodu věku není třeba hlásit, správce poplatku si údaj o věku zjistí z evidence obyvatel, a to v souladu s ust. § 14a zákona o místních poplatcích, kdy „povinnost ohlásit údaj se nevztahuje na údaj, který může správce poplatku automatizovaným způsobem zjistit z rejstříků nebo evidencí, do nichž má zřízen automatizovaný přístup.“

Přečtěte si také:

Právník radí: Místní poplatek za odpady. Občan může být povinen platit vícekrát

Právník radí: Poplatky za komunální odpad ve dvou obcích

Právník radí: Poplatky za komunální odpad v případě nájemního bydlení

Trvalý pobyt

Poplatníci, kteří se nezdržují v místě trvalého pobytu, nejsou osvobozeni od poplatku. Je rozhodnutím každého z nás, kde budeme mít trvalý pobyt. Pro osoby zdržující se mimo Brno, ať již na území České republiky nebo v zahraničí, které nechtějí platit místní poplatek, se mohou s informacemi o změně trvalého pobytu obrátit na Odbor správních činností MMB, Husova 5.

Právnické osoby

Od loňského roku kromě fyzických osob s trvalým bydlištěm v Brně platí za svoz odpadu také právnické osoby, které ve městě vlastní nemovitost (byt, rodinný dům či stavbu pro rekreaci), kde není nahlášena k pobytu fyzická osoba (nepleťte si s povinností právnické osoby platit za odpad vznikající z její činnosti). Pro tyto případy je založen odlišný účet.

Informace pro poplatníky - FYZICKÉ OSOBY

Informace pro poplatníky - PRÁVNICKÉ OSOBY (např. bytová družstva, spol. s r.o., akciové společnosti)